Wystąpią zespoły z Chile, Kostaryki, Słowacji, Włoch i Polski. Wstęp wolny

2023.07.28 07:51
Nadchodzi XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania". Na scenie wystąpią polskie zespoły pieśni i tańca oraz zespoły ludowe, ale także grupy z zagranicy. Według harmonogramu odwiedzą nas artyści z Chile, Kostaryki, Włoch i Słowacji.
Wystąpią zespoły z Chile, Kostaryki, Słowacji, Włoch i Polski. Wstęp wolny
Fot: Bielski Dom Kultury
Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania" 2022

Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania" pierwszą edycję rozpoczął w 2009 roku. Jego głównymi organizatorami są Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" i Stowarzyszenie Artystyczne "Skowronki" z Brańska, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brańsku.

W wydarzeniu biorą udział różne zespoły folklorystyczne i ludowe z Polski i ze świata. Ma to na celu prezentację dorobku artystycznego tych grup, promocję kulturalną regionu, a także promowanie kultury ludowej z różnych miejsc świata. Festiwal przekazuje tym naukę o tolerancji i szacunku do odmienności kulturowych. Wydarzeniu oprócz występów towarzyszą kiermasze sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego i kuchni regionalnej.

Z Polskich zespołów wystąpią Zespół Pieśni i Tańca "Poltex" z Łodzi, Regionalny Zespół Ludowy "Klekociaki" z Bociek i oczywiście organizator, czyli Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska. Każda z tych grup posiada swój unikalny repertuar, charakterystyczne stroje i choreografię.

Z Chile wystąpi grupa "Conjunto Cintinental Tonariki". Zaprezentują dynamiczne, pełne energii tańce i śpiewy, które przeniosą uczestników w odległe czasy centrum świata. Ich głównym celem jest przekazywanie tradycji, tańca i muzyki wyspiarskiej, zanikającego już folkloru Rapa Nui.

Wystąpi "Alma Zahori", czyli z grupa z Kostaryki. Swoją twórczością przekazują tradycyjną kulturę kostarykańską w muzyce, śpiewie i tańcu. Zaprezentuje się grupa z Włoch o nazwie "Fiori Del Mandorlo". Taniec i muzyka tego zespołu nawiązują do klimatów śródziemnomorskiej Sycylii.

Ze Słowacji wystąpią zespoły "Folklórny Súbor Čačina" i "Magurak Folklorny Subor". Grupa z Kieżmarku posiada w swoim repertuarze folklor z pogranicza Polsko - Słowackiego, natomiast zespół z Nova Ves Spiska istnieje od 1972 roku i od tego czasu interpretują tańce, pieśni i muzykę z regionu Spisza, sąsiedniego Szarysza, Zemplina oraz tańce i pieśni cygańskie.

Festiwal rozpocznie się w środę (02.08) w Bielsku Podlaskim i w Boćkach. Następnie dzień po dniu odbędzie się w Wysokiem Mazowieckiem, Białymstoku i Ciechanowcu.

Więcej informacji: XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

856 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39