Wystarczyło złożyć wniosek, by dostać pieniądze. Wypłacona kwota szokuje

2023.12.11 07:21
Do listopada rodzice i opiekunowie dzieci mogli składać wnioski, by dostać świadczenie "Dobry start". Kwota, którą w ramach tego świadczenia wypłacił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest szokująca.
Wystarczyło złożyć wniosek, by dostać pieniądze. Wypłacona kwota szokuje
Fot: pixabay.com

Od 1 lipca do 30 listopada można było składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie wyprawki szkolnej. Rodzice mogli przesłać wniosek za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych, bankowości elektronicznej czy portalu Empatia.

Wparciem objętych jest w sumie 4,8 mln dzieci. Szacuje się, że łącznie wypłacona kwota w kraju wyniesie prawie 1,4 mld zł.  

- W województwie podlaskim do końca listopada złożono ponad 92,7 tys. wniosków na blisko 135,3 tys. dzieci. Rodzice, którzy składali wnioski w listopadzie, wypłaty świadczenia mogą spodziewać się w ciągu dwóch miesięcy od wysłania elektronicznego dokumentu, zatem może to być styczniu 2024 r. – mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim. 

Do końca listopada w naszym regionie wypłacono pieniądze dla 132,5 tys. dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 39,7 mln zł.

Świadczenie w ramach programu „Dobry Start” wynosi 300 zł, przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko do 20. roku życia.  Wyjątkiem są uczniowie z niepełnosprawnością, którym przysługują pieniądze do 24. roku życia. Wnioski mogą składać rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Dokumenty o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Pieniądze na wyprawki szkolne są wypłacane na konta bankowe, nie ma możliwości dostania ich "do ręki". 

- Decyzje i zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na PUE ZUS lub w aplikacji mZUS (w statusie obsługi wniosku oraz w szczegółowych informacjach o świadczeniu) - mówi Krupicka. 

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39