Wzrost średniego dalszego trwania życia. Ma to wpływ na wysokość emerytur

2024.03.26 17:08
Od 1 kwietnia zmieniają się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny ustala je co roku. Są one podstawę przyznawania emerytur lub doliczanie składek na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Wzrost średniego dalszego trwania życia. Ma to wpływ na wysokość emerytur
Fot: pixabay.com

Od kwietnia będą nowe tablice średniego trwania życia. Jak co roku są ustalane przez GUS i stanowią podstawę przyznawania emerytur lub doliczanie składek na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do  końca marca przyszłego roku. Tablice są ustalane na odstawie danych opartych na liczbie dożywających mężczyzn i kobiet z uwzględnieniem odpowiednich proporcji płci.

W ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, a więc o 39 tys. mniej niż w 2022 r. Po pandemii obserwowany jest wzrost średniego dalszego trwania życia. Tablice ogłaszane przez ZUS przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat.

- Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematyczny. Polega na  podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Im dłuższe życie, tym emerytura niższa

Jeśli umieralność jest mniejsza, to statystyczna długość średniego dalszego życia się zwiększa. Przy tym należy mieć świadomość, że dłuższe życie - to niższa emerytura.

- W przypadku 60-latka, w tablicach, które będą obowiązywać od 1 kwietnia, jego średnie dalsze trwanie życia wynosi 264,2 miesiąca. Dla osoby  w wieku 65 lat wartość ta wzrosła o 8,9 miesiąca do 218,9 miesięcy. Oznacza to, że w przypadku 60-latki z kapitałem 500 tys. zł emerytura wyniesie 1 892,51 zł, czyli o 73,67 zł mniej. W przypadku 65-latka z takim samym kapitałem emerytura wyniesie 2 284,15 zł, co daje niższe świadczenie  o 96,80 zł - informuje rzeczniczka ZUS.

Od 1 kwietnia nowe tablice GUS będą służyły m.in. do obliczenia emerytury ze zreformowanego systemu dla osoby, które przejdzie na to świadczenie między kwietniem br. a marcem przyszłego roku. Przy tym warto pamiętać, że z reguły nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Do przeliczenia świadczenia dochodzi jedynie w określonych sytuacjach np. gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Prz tym nowa tablica będzie wykorzystana jedynie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1020 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39