Wzrost zainteresowania poręczeniami

2006.04.07 00:00
Wzrosło zainteresowanie firm poręczeniami, jakich udziela bankom Podlaski Fundusz Poręczeniowy (PFP) działający przy PFRR w Białymstoku. W pierwszym kwartale br. aż 47 podlaskich przedsiębiorców zdecydowało się na taką formę zabezpieczenia przy zaciąganiu kredytów bankowych.

Dzięki udzielonym poręczeniom na kwotę ponad 2,8 mln zł. przedsiębiorcy zaciągnęli w pierwszym kwartale 2006 roku kredyty w wysokości ponad 4,3 mln. zł. Były to pieniądze przeznaczone głównie na zwiększenie kapitału obrotowego i zakup środków trwałych - Bez poręczenia naszego funduszu firmy te nie uzyskałyby kredytów bankowych i tym samym nie mogłyby rozwijać się - mówi Jolanta Wawrzeniuk z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego. - Cieszy nas wzrost zainteresowania formą wsparcia jaką oferujemy małym i średnim przedsiębiorstwom, bowiem świadczy to o rosnącym potencjale firm - dodaje.

W pierwszym kwartale br. PFP udzielił 47 poręczeń. -W tym okresie zanotowaliśmy bardzo wysokie zainteresowanie naszą ofertą wśród firm z Suwałk. W okresie od stycznia do marca 1/3 udzielonych przez PFP poręczeń dotyczyła rynku suwalskiego - dodaje Jolanta Wawrzeniuk.

PFP jest funduszem o zasięgu regionalnym, który wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez udzielanie poręczeń do transakcji bankowych. Poręcza kredyty inwestycyjne, obrotowe, w rachunku bieżącym, i inne udzielane przez banki na zasadach zarówno komercyjnych jak i preferencyjnych. Po dokapitalizowaniu z programu PHARE, kapitał poręczeniowy funduszu wynosi 16 mln złotych. Fundusz współpracuje z 10 bankami - wszystkimi najaktywniejszymi na terenie woj. podlaskiego. I to właśnie w tych bankach przedsiębiorcy najczęściej dowiadują się o możliwości skorzystania z poręczenia oferowanego przez PFP.

PFP działa na Podlasiu od 11 lat. W całej swojej działalności udzielił prawie 1100 poręczeń, co pozwoliło przedsiębiorcom zaciągnąć kredyty w kwocie ponad 150 mln złotych.

Więcej informacji udziela First Communications. Tel: (85) 74 36 856.


1381 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39