Z roku na rok prawie 50% więcej zatrzymanych nielegalnych migrantów. Najczęściej z Rosji

2021.04.23 08:59
W 2019 r. 84 osoby, z kolei w 2020 r. już 157 zatrzymanych osób, które próbowały w naszym regionie nielegalnie pokonać polską granicę. Najczęściej byli to Rosjanie.
Z roku na rok prawie 50% więcej zatrzymanych nielegalnych migrantów. Najczęściej z Rosji
Fot: Podlaski Oddział Straży Granicznej

W 2020 r. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 24 grupy nielegalnych migrantów, w sumie 157 osób. Najczęściej były to osoby z takich krajów pochodzenia jak: Rosja, Afganistan i Irak. Najrzadziej bezprawnie polską granicę próbowali przekroczyć mieszkańcy Białorusi, Uzbekistanu, Kuby, Tadżykistanu i Sri Lanki.

-Jest to prawie 50% wzrost w ilości osób zatrzymanych w porównaniu do roku 2019. W 2019 r. zatrzymano 21 grup, łącznie 84 osoby - podkreśla Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Z kolei w tym roku pogranicznicy namierzyli 4 grupy nielegalnych migrantów. Ogólnie najczęściej są to mężczyźni.

Jeśli chodzi o granicę zewnętrzną Unii Europejskiej (polsko-białoruski odcinek granicy państwowej), to cudzoziemcy próbują dostać się do Polski przez tzw. "granicę zieloną", czyli poza przejściami granicznymi. Z kolei na granicy wewnętrznej UE (granica polsko-litewska) w związku z tym, że można ją przekraczać w dowolnym miejscu, osoby, które nielegalnie pokonały granicę, ujawniane są podczas rutynowych kontroli drogowych w pobliżu polsko–litewskiej granicy państwowej lub już wewnątrz kraju.

- Najczęściej osoby takie nie posiadają przy sobie dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. Podróżują samochodami osobowymi lub są ukryci w ciężarówkach, a nawet kiedyś w cysternie, czy w podwójnej podłodze przyczepki - mówi Katarzyna Zdanowicz.

Po zatrzymaniu nielegalni migranci są przekazywani, w ramach readmisji, stronie sąsiedniej (czyli do kraju, z którego do nas przybyli) lub decyzją sądu trafiają do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

673 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39