Zabawki ze szkodliwymi substancjami. Niewiele brakowało, a trafiłyby do obiegu

2019.09.20 09:46
Rodzice zawsze powinni być wyczuleni na to, co znajduje się w otoczeniu ich dzieci. Dlatego nie wolno kupować zabawek z nieznanych źródeł. Te ze szkodliwymi substancjami mało brakowało, a trafiłyby do sprzedaży.
Zabawki ze szkodliwymi substancjami. Niewiele brakowało, a trafiłyby do obiegu
Fot: Podlaska KAS

Dzieci kochają zabawki. Kolorowe, rozwijające, przedstawiające postaci z ukochanych bajek i inne. Spędzają z nimi często dużo czasu, dlatego rodzice powinni być wyczuleni na to, co się w nich znajduje i nie chodzi tylko o drobne elementy, które ich pociechy mogłyby połknąć. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili obrót 2200 sztuk niebezpiecznych zabawek. To dwie partie wyprodukowanych w Chinach lalek i figurek zwierząt.

Jedna z firm w naszym regionie zgłosiła zakupiony towar w Oddziale Celnym w Białymstoku. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru funkcjonariusze skierowali towar do analiz laboratoryjnych. Okazało się, że w plastikowych elementach chińskich lalek i figurek dla zwierząt wykryty bardzo wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów.

Funkcjonariusze KAS o całej sprawie poinformowali Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który wydał opinię dotyczącą zatrzymania towaru, który stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników – w tym przypadku dzieci. Dlatego też 2214 sztuk niebezpiecznych zabawek nie trafi do sklepów, towar w całości ma zostać zniszczony (koszt tych działań musi pokryć importer).

Jak informuje KAS, "bezpieczeństwo i ochrona rynku to jedno z ich kluczowych zadań". Funkcjonariusze dbają, przy współpracy z Inspekcją Handlową, by wszystko, co trafia na rynek, spełniało wymogi unijne oraz krajowe.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1545 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39