Zabytek powstały przed naszą erą. Można go oglądać w Białymstoku

2023.07.06 16:08
Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje lipcowy zabytek miesiąca. Jest nim naczynie ceramiczne, pochodzące z drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. To świadectwo łączenia się społeczności i kultur na Podlasiu.
Zabytek powstały przed naszą erą. Można go oglądać w Białymstoku
Fot: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Naczynie ostrodenne

Naczynia ceramiczne, pomimo swojej kruchości, mogą przetrwać tysiąclecia. Pełne okazy takich przedmiotów są jednak niezwykle rzadkie. Perełkę w swoich zbiorach ma Muzeum Podlaskie - to naczynie wydobyte pod koniec lat 60. XX wieku z dna rzeki Jegrzni w okolicy wsi Wojdy w województwie podlaskim. Jest obecnie jedynym tego typu zabytkiem zachowanym w polskich zbiorach muzealnych. Wykonane z gliny ostrodenne naczynie datowane jest na drugą połowę III tysiąclecia p.n.e.

Stanowi ono świadectwo przenikania się różnych kultur i społeczności, a konkretnie tradycji Wschodu i Zachodu. Zostało wytworzone przez społeczność kultury niemeńskiej, która była ostatnimi łowcami-zbieraczami dominującymi na obszarze leśnej Europy Wschodniej w okresie neolitu, czyli ponad cztery tysiące lat temu.

Kształt i sposób wykonania naczynia są charakterystyczne dla społeczności "naszych" łowców-zbieraczy, natomiast jego geometryczne zdobienie odciskami sznura jest świadectwem ludów pasterzy, którzy pojawili się na terenie dzisiejszego Podlasia pod koniec epoki kamienia.

Jest wielce prawdopodobne, że te dwie grupy mogły być zaangażowane w tworzenie tego naczynia. Istnieje także teoria, według której jedna osoba opuściła swoją grupę, rozpoczynając nowe życie wśród przeciwnej. Kształtując naczynie, dostosowała je do wymogów nowej tradycji, pozostawiając na nim ornament swoich przodków.

W ramach prezentacji zabytku miesiąca, został stworzony film z komentarzem archeologa Adama Wawrusiewicza. Film omawia historię i znaczenie naczynia ostrodennego, a można go obejrzeć na profilach społecznościowych Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Ekspozycja naczynia odbywa się w Ratuszu w Białymstoku. Można je zobaczyć do końca lipca w godzinach otwarcia Muzeum.

Więcej informacji: Zabytek miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1261 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39