Zamarznięte rzeki i jeziora. To może być niebezpieczne

2016.01.06 00:00
Niskie temperatury sprawiły, że akweny wodne pokrył lód, jest on jednak zdradliwy, a jego grubość, a co za tym idzie i wytrzymałość, może być myląca. Białostoccy policjanci apelują o rozwagę i przypominają!
Zamarznięte rzeki i jeziora. To może być niebezpieczne
Fot: KWP Białystok

Mimo że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas płynie nurt wody, takie jak np. zalewy czy rzeki. Na tego typu akweny nie powinno się w ogóle wchodzić - jest to bardzo niebezpieczne!

Podlascy policjanci ostrzegają! Człowiek, pod którym załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności, a w konsekwencji - śmierci.

Jeżeli lód się załamie, nie wpadajmy w panikę – starajmy się zachować spokój i unikajmy gwałtownych ruchów. Za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód - to szczególnie ważne w przypadku zamarzniętych wód płynących: rzek i kanałów o silnym nurcie.

Rozłóżmy szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową i starajmy się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach.

W lodowatej wodzie możemy przebywać jedynie kilka minut – dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem organizmu. Gdy wydostaniemy się na powierzchnię lodu, poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, tak aby zmniejszyć nacisk na lód. Cały czas starajmy się wzywać pomoc.

Kiedy widzimy, że pod kimś załamał się lód i oceniamy, że akcja ratunkowa wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem, wezwijmy pomoc - nie biegnijmy w stronę osoby tonącej – pod nami lód również może się załamać. Nigdy nie podchodźmy w postawie wyprostowanej do osoby tonącej – zwiększamy w ten sposób nacisk na lód. Poszkodowanego starajmy się wyciągnąć z wody przy pomocy możliwie długich i wytrzymałych przedmiotów: gałęzi, deski, paska od spodni, szalika. Unikajmy bezpośredniego kontaktu z tonącym – możemy zostać przez niego wciągnięci do wody.

Pamiętajmy, że nasiąknięte wodą zimowe ubranie znacznie zwiększa ciężar poszkodowanego i może dodatkowo utrudniać akcję ratunkową. Wyciągniętą z wody osobę okryjmy suchym płaszczem, kocem lub kurtką i szybko przetransportujmy do ciepłego pomieszczenia. Tam podajmy słodkie i ciepłe (nie gorące) płyny do picia. Nie polewajmy poszkodowanego ciepłą wodą, gdyż może to spowodować u niego szok termiczny.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1109 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39