Zapalono znicz i podniesiono sztandar. Sportowy rok szkolny 2023/24 oficjalnie rozpoczęty

2023.09.21 16:57
W czwartek (21.09), na stadionie lekkoatletycznym w białostockim Parku Zwierzynieckim, miała miejsce oficjalna inauguracja sportowego roku szkolnego 2023/24. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz województwa.
Zapalono znicz i podniesiono sztandar. Sportowy rok szkolny 2023/24 oficjalnie rozpoczęty
Fot: Paweł Krukowski/UMWP

Było zapalenie znicza czy podniesienie sztandaru, ale oficjalne rozpoczęcie sportowego roku szkolnego 2023/24 okazało się też znakomitą okazją do uhonorowania najlepszych szkół za rywalizację prowadzoną w poprzednich miesiącach. Należy bowiem przypomnieć, że w roku szkolnym 2022/23 zorganizowano zmagania szkół w 22 dyscyplinach sportu w ramach Igrzysk Dzieci (ID), w 20 dyscyplinach w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (IMS) oraz w 18 dyscyplinach w ramach Licealiady. We wszystkich kategoriach wiekowych wzięło udział 19 324 zawodników, na co złożyło się 2 737 zespołów szkolnych.

- Współzawodnictwo sportowe szkół rozpoczyna się od zawodów szkolnych i gminnych. Potem przez eliminacje powiatowe i finały wojewódzkie wyłania się najlepsze zespoły, które rywalizują o tytuł mistrza województwa podlaskiego. Mistrz natomiast uzyskuje prawo do reprezentowania naszego regionu na finałach ogólnopolskich - nakreślił zasady rywalizacji poseł Kazimierz Gwiazdowski, prezes Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego.

Tytuły najbardziej usportowionych placówek województwa podlaskiego zdobyły: Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Białymstoku (kategorie ID i IMS), a także IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku (kategoria Licealiada).

- Celem Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego jest przygotowanie młodzieży do zdrowego stylu życia i to jest bardzo ważne. Jestem przekonany, że przed naszymi najmłodszymi sportowcami jest tylko rozwój. Bardzo dziękuję za waszą pracę i życzę samych sukcesów - oznajmił Krzysztof Jurgiel, europoseł i honorowy członek związku.

Warto dodać, że od 23 lat prowadzona jest też klasyfikacja powiatów o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego. Ta za rok szkolny 2022/2023 przedstawia się następująco: I miejsce - Miasto Białystok, II miejsce - Powiat Białostocki, III miejsce - Miasto Suwałki.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39