Zarząd województwa podsumował swoją kadencję. Co dokonał przez 4 lata?

2022.12.13 13:40
11 grudnia minęły 4 lata od powołania zarządu województwa podlaskiego. W tym czasie wydano miliardy euro na inwestycje w regionie, przeznaczono gigantyczne środki z budżetu województwa na kulturę i sport czy remonty dróg.
Zarząd województwa podsumował swoją kadencję. Co dokonał przez 4 lata?
Fot: Mateusz Duchnowski / UMWP
Zarząd województwa podlaskiego w niepełnym składzie (bez wicemarszałka Łukaszewicza)

Aktualnie w zarządzie województwa podlaskiego zasiadają: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz (w 2022 r. zastąpił Stanisława Derehajłę) oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Urząd Marszałkowski właśnie opublikował podsumowanie prac zarządu.

2,3 mld euro dla regionu

Ostatnie 4 lata to przede wszystkim wydatkowanie funduszy unijnych. Łącznie do firm, samorządów i organizacji pozarządowych trafiło 2,3 mld zł.

– Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy unijnych, zarządzanych przez samorząd województwa dosłownie zmieniła Podlaskie. Efekty tych działań widać na każdym kroku – podkreśla marszałek Artur Kosicki. – Przedsiębiorcy i mieszkańcy naszego regionu odważnie sięgnęli po pieniądze z programu regionalnego, realizując tysiące wspaniałych pomysłów. Dzięki temu Podlaskie wciąż się rozwija.

Jak dodał marszałek, podczas ostatnich czterech lat Województwo Podlaskie bardzo przyspieszyło z wdrażaniem programu regionalnego. Odnotowano znaczny wzrost, jeśli chodzi o liczbę zawieranych umów o dofinansowanie, naliczono ich blisko 4 tys.

Miliony na drogi i ochronę zdrowia

Zarząd podczas swojej kadencji na budowę i modernizację dróg przeznaczył ponad 900 mln zł. W tym czasie zakończyły się przebudowy m.in. dróg: Zabłudów – granica gminy, Nowogród – Łomża, Łomża – Śniadowo czy Markowszczyzna – Łapy.

Do jednych z ważniejszych przedsięwzięć w tym obszarze zdrowia można zaliczyć inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, gdzie m.in. wybudowano nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny. W sumie na ochronę zdrowia przez 4 lata przeznaczono tylko z samych funduszy europejskich ok. 200 mln zł.

Dofinansowano podlaskie zabytki i wsie

Spore środki zarząd przeznaczał na kulturę. W ciągu minionych 4 lat ponad 340 mln zł zasiliło m.in. podlaskie instytucje. W tym samym czasie 9,6 mln zł pozwoliło na odrestaurowanie blisko 200 zabytkowych obiektów w regionie.

W toku jest także wyczekiwany remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. A w planach generalna modernizacja "Spodków" i remont kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 - budynków Podlaskiego Instytutu Kultury.

W ciągu czterech lat zarządu, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) podpisano umowy na kwotę blisko 220 mln zł. Inwestycje dotyczyły m.in. ochrony przyrody oraz podnoszenia jakości żywności. Z kolei ponad 50 mln zł przeznaczono na program odnowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego, lokalnego przetwórstwa, pszczelarstwo czy gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich. Zrealizowano również wiele projektów dotyczących prac scaleniowych.

Dla ochrony przed pandemią i kryzysem granicznym

W 2020 r. wybuchła pandemia COVID-19. Wówczas zarząd przeznaczył 220 mln zł z funduszy europejskich na pomoc podlaskim przedsiębiorcom w ramach tzw. Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Dzięki dotacjom i pożyczkom z funduszy europejskich udało się wesprzeć 11 tys. podlaskich firm i uratować blisko 19 tys. zł miejsc pracy.

Z kolei drugi z ochronnych pakietów dedykowany był jednostkom ochrony zdrowia. Dzięki niemu łącznie ponad 60 mln zł zasiliło placówki zdrowia w całym województwie, co pozwoliło przygotować je do walki z pandemią.

W odpowiedzi na kryzys graniczny województwo przeznaczyło 3,6 mln zł na wsparcie przygranicznych samorządów.

Ponadto w ciągu 4 minionych lat 10 mln zł przeznaczona dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).

Nie zabrakło autorskich inicjatyw

W trakcie 4 lat członkowie zarządu zgłosili kilka autorskich projektów. Jednym z nich jest Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów, który powstał w 2021 r. W ramach dwóch edycji skorzystało z niego kilkadziesiąt samorządów. Na ten cel przeznaczono ponad 50 mln zł.

Zarząd stworzył też drużynę 21 najlepszych zawodników z różnych dyscyplin z naszego regionu, którą nazwał "Team Podlaskie". Otrzymali oni łącznie 1,1 mln zł. Poza tą inicjatywą, dotowano kluby i organizacje sportowe oraz nagradzano sportowców i trenerów. Łącznie przez 4 lata podlaski sport zasiliło 31 mln zł.

Inną inicjatywą zarządu był pilotażowy konkurs na renowację starych kapliczek i krzyży przydrożnych oraz zagospodarowanie ich najbliższego otoczenia. Przeznaczono na ten cel 100 tys. zł.

W kolejnych planach zarządu jest powrót do inicjatywy dotyczącej Budżetu Obywatelskiego Województwa Podlaskiego. W jego ramach mieszkańcy sami zdecydują o realizacji inwestycji, które uznają za najważniejsze dla ich społeczności. Wstępni założono na ten cel pół mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

297 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39