Zasady rekrutacji do białostockich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów - sprawdź, kiedy składać dokumenty

2015.02.12 00:00
Niebawem ruszy rekrutacja do przedszkoli. Miejsce w placówkach mają zapewnione wszystkie czterolatki.
Zasady rekrutacji do białostockich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów - sprawdź, kiedy składać dokumenty
Fot: pixabay.com

W przypadku rekrutacji do przedszkoli objęte są nią dzieci z roczników 2010- 2012, czyli 3-, 4- i 5–latkowie (jeśli chodzi o lata kalendarzowe).
- Dzieci z rocznika 2013 będą mogły się ubiegać o przyjęcie na wolne miejsca po zakończeniu procesu rekrutacji podstawowej i uzupełniającej. Muszą mieć także ukończone 2,5 roku. Dzieci spoza Białegostoku zostaną przyjęte również, wówczas gdy będą wolne miejsca po zakończonej rekrutacji wśród mieszkańców Białegostoku – poinformował zastępca prezydenta Adam Poliński.

Rodzice, którzy chcą, by ich dzieci kontynuowały już zaczętą naukę w przedszkolach, muszą złożyć deklaracje od 17 marca do 23 marca. Wnioski o przyjęcie nowych przedszkolaków będą zaś przyjmowane od 23 marca do 10 kwietnia. 27 kwietnia zostanie opublikowana lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola. Rodzice mogą składać dokumenty drogą elektroniczną, na specjalnie utworzonej w tym celu stronie www.nabor.um.bialystok.pl
- Rodzice wskazują od 1 do 3 preferowanych przez siebie przedszkoli. Na pozycji 1. przedszkole najbardziej, a na 3. najmniej preferowane – powiedział Poliński.

Kryteria ustawowe, które decydują o pierwszeństwie przyjęcia dziecka do przedszkola to: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata lub któregoś z członków rodziny, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie oraz objęcie go pieczą zastępczą.

- W dalszej kolejności uwzględniane są kryteria samorządowe. W zasadach rekrutacji będziemy uwzględniali: pracę bądź naukę w systemie stacjonarnym obojga rodziców, którzy potrzebują pełnej wielogodzinnej opieki. Drugie kryterium to specyfika przedszkoli np. związana z alergiami czy językiem białoruskim. Kolejne to kontynuacja edukacji w danym przedszkolu czy szkole przez rodzeństwo kandydata, dwoje rodzeństwa. Więcej punktów otrzymuje się, jeśli dane przedszkole jest pierwsze na liście preferencji. Jeżeli kandydatów o tej samej liczbie punktów będzie tyle samo, o przyjęciu zadecyduje wiek kandydata – powiedział zastępca prezydenta.

Szacuje się, iż w tym roku do przedszkoli zgłoszonych będzie 2430 trzylatków. W przypadku czterolatków, zastępca prezydenta zapewnił, iż wszystkie dzieci będą miały zapewnione miejsca w przedszkolach.

Rekrutacja w szkołach podstawowych i gimnazjach

Zgłoszenia do szkół podstawowych będą przyjmowane od 16 marca do 17 kwietnia. Osoby zmieniające adres zamieszkania czy mające odroczony obowiązek szkolny mogą składać deklaracje do 30 lipca. Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną przedstawione 5 sierpnia.
- Podobnie jak w roku ubiegłym rekrutacja dotyczy półtorej rocznika – wszystkie dzieci urodzone w 2009 i te, które urodziły się w drugiej połowie 2008 roku – powiedział Poliński. – Istnieje obowiązek przyjęcia dziecka w obwodzie, ale jest też możliwość zapisania dziecka do szkoły spoza obwodu, jeśli będą wolne miejsca – dodał.

W przypadku gimnazjów terminy postępowania rekrutacyjnego ustala Podlaski Kurator Oświaty. Dotychczas wiadomo jedynie, iż we wrześniu do I klasy gimnazjów zgłosi się około 2315 uczniów.

Są to propozycje zawarte w projekcie uchwały, który zostanie skierowany na najbliższą, lutową sesję Rady Miasta.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

945 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39