Zaskakujące wyniki badania "Bezpieczne dziecko na drodze"

2019.03.11 07:46
Nie ma co ukrywać – dzieci naśladują swoich rodziców i biorą z nich wzór. Dotyczy to wszystkich aspektów życia, również tych dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zaskakujące wyniki badania "Bezpieczne dziecko na drodze"
Fot: pixabay.com

Rodzice są wzorem dla swoich dzieci

Rodzice zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że ich postępowanie często przenosi się na to, jak będzie zachowywać się ich dziecko. Niestety wielu z nich przyznaje, że nie zawsze stosują się do obowiązujących na drodze przepisów, co widzi niejednokrotnie ich potomstwo. Rozmowy przez telefon podczas jazdy, przekroczenie dozwolonej prędkości, przechodzenie w niedozwolonych miejscach – to najczęstsze ich wykroczenia. Aby dzieciaki nie przyjęły tego wzorca, Polski Czerwony Krzyż wraz z Cirkle K Polska organizują program "Drogowe ABC".

Jak wynika z badania "Bezpieczne dziecko na drodze", przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Circle K Polska, 70% rodziców zdaje sobie sprawę, że są wzorem dla swoich dzieci, ale często nie dają im dobrego przykładu do naśladowania. Ankietowani przyznają, że zdarza się, że dzieci same upominają ich o łamanych przepisach. Twierdzą także, że bardzo często nie wiedzą zbytnio, jak przekazać niezbędną wiedzę o bezpieczeństwie swoim pociechom. 28% badanych nie zna podstawowych zasad pierwszej pomocy, duża część nie wie nawet, pod jaki numer dzwonić, gdyby potrzebowali pomocy.

W wielu przedszkolach będzie realizowany specjalny program

Aby dzieci posiadały tak ważną wiedzę, powstał specjalny program, który będzie realizowany w przedszkolach w całym kraju.

- "Drogowe ABC" to przede wszystkim wsparcie placówek przedszkolnych w zakresie edukacji o bezpieczeństwie ruchu drogowego. W ramach programu przygotowaliśmy scenariusze lekcji, kolorowanki oraz odblaski dla dzieci. Podczas zajęć maluchy będą uczyć się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę czy poruszać się na hulajnodze i rolkach – podkreśla Małgorzata Szukała, kierownik Działu Promocji w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program rusza w marcu i potrwa do końca czerwca. Będzie w nim uczestniczyło około 25 tys. przedszkolaków. Wszyscy zainteresowani mogą także pobierać materiały edukacyjne w wersji online, które są dostępne na stronie internetowej programu.

- Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze jest nam szczególnie bliskie i spójne z naszą misją jako firmy odpowiedzialnej społecznie. Nawet najmłodsi mogą już być świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Współpracując z Polskim Czerwonym Krzyżem, chcemy uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze – mówi Rafał Droździak, dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w Circle K Polska.

Program został objęty honorowym patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Komendy Głównej Policji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Wspierają go także zawodowi kierowcy Tomasz Kuchar i Karolina Pilarczyk.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1703 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39