Zawodniczka białostockiego klubu wicemistrzynią Europy

2018.08.30 09:23
19-29 sierpnia w łotewskiej Rydze odbywały się Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach. Polska na tej imprezie zdobyła jeden medal. Krążek na szyi zawiesiła Oliwia Kiołbasa z klubu MUKS Stoczek 45 Białystok.
Fot: pixabay.com

Za młodymi szachistami bardzo ważny i trudny turniej. Mistrzostwa Europy Juniorów zgromadziły bowiem rzeszę utalentowanych zawodników z całego kontynentu. Polska wysłała na imprezę reprezentację liczącą 70 osób i była trzecią najliczniejszą drużyną w stawce. Więcej szachistów posiadały tylko Rosja (150) i Łotwa (103).

Wszyscy zawodnicy z kraju nad Wisłą walczyli dzielnie, ale medal udało się zdobyć tylko jednej osobie - była nią Oliwia Kiołbasa. Reprezentantka klubu MUKS Stoczek 45 Białystok nie przegrała żadnej z 9 partii, a osiągnięty wynik na poziomie 7 punktów pozwolił jej zająć 2. miejsce w kategorii do lat 18. Złoto zgarnęła Rosjanka Aleksandra Dimitrova, a na pozycji numer 3 uplasowała się Akshaya Kalaiyalaha z Anglii.

Pozostali przedstawiciele białostockiego zespołu - czyli Krystian Paszkowski i Hubert Backiel - zajęli odpowiednio lokaty numer 67 i 91. Obaj startowali w zmaganiach U-12.