Zbrodnia fakturowa. KAS zatrzymała kolejnego członka grupy przestępczej

2022.05.19 08:01
Funkcjonariusze KAS zatrzymali 44-latka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wystawiającej fikcyjne faktury. To już 12. osoba zatrzymana do sprawy prowadzonej przez podlaską KAS pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
Zbrodnia fakturowa. KAS zatrzymała kolejnego członka grupy przestępczej
Fot: Podlaska KAS

Zatrzymano 12. członka grupy przestępczej

W ramach toczącego się od 2018 roku śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej fałszującej faktury VAT na sprowadzane z Azji towary funkcjonariusze podlaskiej KAS zatrzymali kolejną osobę.

Czynności zostały przeprowadzone w Warszawie. Mundurowi przeszukali m.in. siedzibę firmy należącej do 44-latka oraz kilka mieszkań. Podczas akcji zabezpieczono setki podrobionych dokumentów handlowych, w tym co najmniej 120 faktur o łącznej wartości ok. 26 mln zł.

- Mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zbrodni fakturowej czyli fałszerstwa faktur. Podejrzanemu grozi kara 25 lat pozbawienia wolności - przekazał st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Funkcjonariusze KAS z Białegostoku zatrzymali już w ramach prowadzonego śledztwa 12 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Swoją działalnością podejrzani narazili Skarb Państwa na stratę co najmniej 285 mln zł.

Zbrodnia fakturowa

Pierwsze zatrzymanie podejrzanych odbyło się pod koniec sierpnia 2020 r., kiedy to 130 funkcjonariuszy i pracowników z podlaskiej, mazowieckiej i dolnośląskiej KAS oraz z Ministerstwa Finansów weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc i zatrzymało 10 członków grupy.

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania przestępców i siedzib firm, które brały udział w nielegalnym procederze, KAS zabezpieczyła dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony, wykorzystywane w przestępczej działalności. Śledczy zabezpieczyli również 1,5 mln zł w gotówce, biżuterię, zegarki i złoto inwestycyjne o wartości blisko 1 mln zł. Znaleźli także broń, narkotyki i nielegalny alkohol.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i fałszowania faktur (tzw. zbrodnia fakturowa). Po zatrzymaniu 10 członków grupy śledczy nie wykluczali kolejnych zatrzymań.

11. osoba została zatrzymana w marcu 2022 r., gdzie czynności zostały przeprowadzone na terenie województwa mazowieckiego. W mieszkaniu podejrzanego 53-latka mundurowi znaleźli m.in. ponad 1500 podrobionych faktur VAT opiewających na kwotę 52 mln zł. Podczas przeszukania zabezpieczono także sprzęt wykorzystywany do fałszowania dokumentów handlowych oraz 56 tys. zł w gotówce. Mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstwa faktur oraz pomocnictwa w uszczupleniach należności celno-podatkowych.

Wszystkim zatrzymanym grozi kara 25 lat pozbawienia wolności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

928 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39