Zdejmij nogę z gazu. Dziś dzień bezpiecznej prędkości

2010.10.12 00:00
Nadmierna prędkość była w 2009 r. główną przyczyną wypadków drogowych, dlatego Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" wraz z partnerami zaprasza kierowców do szczególnego przestrzegania ograniczeń w środę (13.10), w Dniu Rozsądnej Prędkości.
Zdejmij nogę z gazu. Dziś dzień bezpiecznej prędkości
Fot: E. Sadowska

- Dzień Rozsądnej Prędkości odbywa się w nawiązaniu do Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i w ramach III edycji programu "Wypadki na drogach - porozmawiajmy", polegającego na aktywnym włączeniu się uczniów za sprawą dyrekcji szkół i nauczycieli do dyskusji nad przyczynami wypadków drogowych i konsekwencjami tych tragedii - mówi Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia "Droga i Bezpieczeństwo".

Program "Wypadki na drogach - porozmawiajmy", którego tematem przewodnim jest w tym roku nadmierna prędkość to nie tylko apel o jednodniowe ograniczenie prędkości. Ma on charakter ciągły i polega na udostępnieniu materiałów statystyczno-merytorycznych oraz wspieraniu działań w szkołach (akademie, apele, konkursy, pokazy, spotkania z poszkodowanymi w wypadkach drogowych oraz policjantami itp.).

- Nie bez powodu w centrum zainteresowania akcji informacyjnej są dzieci. Jeśli skłonimy je do refleksji i zwrócimy im uwagę na to jak straszne mogą być konsekwencje wypadków, w przyszłości będziemy mieć rozsądniejszych i lepiej przewidujących kierowców i pieszych - zwraca uwagę Fonżychowski.

Każdy, kto jedzie w terenie zabudowanym 70 km/h i potrąci pieszego, w 86% przypadków będzie jego zabójcą. A dla samego kierowcy uderzenie w drzewo przy 90 km/h to jak upadek z 10 piętra! Każdego dnia na polskich drogach życie traci 12 osób (w 2009 r. łączna liczba zabitych wyniosła 4564), a to oznacza, że w zakresie promowania bezpieczeństwa drogowego jest nadal bardzo wiele do zrobienia.

E.S.

1099 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39