Zdobył Złotą Palmę w Cannes. Zobacz jego najnowszy film [WIDEO]

2019.05.12 08:03
Najnowszy film Nuri Bilge Ceylana, laureata Złotej Palmy za "Zimowy sen", będzie można obejrzeć w kinie Forum. Pokaz "Dzikiej gruszy" zaplanowany jest w poniedziałek (13.05).
Zdobył Złotą Palmę w Cannes. Zobacz jego najnowszy film [WIDEO]
Kadr z filmu "Dzika grusza"

W "Dzikiej gruszy" Nuri Bilge Ceylan wraca do poetyki, która w 2014 roku przyniosła mu Złotą Palmę za "Zimowy sen".Bohater filmu, absolwent pedagogiki Sinan przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie - i wymarzonej karierze pisarza - okazują się trudne do urzeczywistnienia.

Nasycony kolorami zmieniających się pór roku film jest wnikliwym portretem wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna "Dzika grusza", opowiada o niepokornej młodości mierzącej się z dziedzictwem ojców.

Nuri Bilge Ceylan urodził się w 1959 roku w Stambule. Najpierw studiował elektronikę, a karierę artystyczną zaczynał jako fotograf. Jego krótkometrażowy debiut "Kokon" miał premierę w Cannes w 1995 roku, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. "Miasteczko", "Majowa chandra" i "Uzak" (wyróżniony w Cannes Wielką Nagrodą Jury oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce z niej. W "Klimatach", opowieści o kryzysie w związku, obsadził siebie i żonę. Rodzinny dramat o zdradzie "Trzy małpy" przyniósł mu nagrodę za reżyserię w Cannes. W 2011 roku na tym samym festiwalu jego następny film, "Pewnego razu w Anatolii", zdobył Wielką Nagrodę Jury. Wyczekiwaną Złotą Palmę przyniósł mu w 2014 roku "Zimowy sen".

Pokaz rozpocznie się o godz. 18.00. Odbywa się w ramach DKF "GAG". Prelekcję przed filmem i dyskusję po filmie poprowadzi Maciej Białous.

Zobacz też: DKF GAG: Dzika grusza

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

687 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39