Zespoły ludowe, kiermasz i koncert, czyli Zielone Świątki w Skansenie

2022.05.20 07:54
Zespoły ludowe, kiermasz sztuki ludowej i regionalnych kulinariów, a na scenie niekwestionowana gwiazda muzyki tradycyjnej - Kapela Brodów - to wszystko czekać będzie na uczestników festynu etnograficznego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w niedzielę (5.06).
Zespoły ludowe, kiermasz i koncert, czyli Zielone Świątki w Skansenie
Fot: Materiały prasowe
Graf. Dobry Czas. Pracownia Artystyczna

Zielone Świątki to nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, czyli święta chrześcijańskiego, ustanowionego na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce w pięćdziesiątym dniu po zmartwychwstaniu Chrystusa. Jak podaje nauka kościoła, Duch Święty zstąpił na zebranych w wieczerniku apostołów, którzy zaczęli mówić wieloma językami, by głosić ewangelię wśród narodów. Chwila ta uważna jest za początek Kościoła.

W ludowej kulturze natomiast Zielone Świątki to symboliczne zakończenie okresu zimowego i początek lata. Źródłem wielu zwyczajów kultywowanych przez wieki na podlaskiej wsi są przedchrześcijańskie obchody święta wiosny oraz towarzyszące im pradawne obrzędy agrarne i pasterskie.

Symbolem Zielonych Świątek stała się zieleń, a przede wszystkim zielone liście tataraku, które rozsypywano na podłodze w izbie oraz zielone gałęzie.

Z Zielonymi Świątkami wiążę się wiele zwyczajów, to chodzenie z królewną czy wodzenie kusta. To także palenie ognisk, które miały chronić pola przed działaniem złych mocy. Zwierzęta przystrajano wstążkami i wiankami z kwiatów co miało zapewnić większą płodność i obfitość mleka.

W tym roku festynowi w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej towarzyszyć będzie Przegląd Kapel i Śpiewaków Województwa Podlaskiego, którego organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury.

W trakcie festynu zespoły ludowe odtworzą obrzęd chodzenia z królewną, odbędzie się kiermasz sztuki ludowej, regionalnych kulinariów, warsztaty i pokazy etnograficzne. A o godz. 16:00 – coś specjalnego dla miłośników muzyki tradycyjnej. Na scenie zagra jeden z najbardziej utytułowanych zespołów grających tego typu muzykę w Polsce - Kapela Brodów.

Szczegółowy program.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1779 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39