Zginęło łącznie 56 Polaków. Obecnie znajduje się tam mogiła i pomnik pamięci

2023.08.26 09:46
Zbliża się 80. rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo. W ramach obchodów zaplanowano m.in. prelekcję historyka, modlitwę, polową mszę świętą, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Zginęło łącznie 56 Polaków. Obecnie znajduje się tam mogiła i pomnik pamięci
Fot: Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoya" / Facebook
Inscenizacja w ramach obchodów w 2019 roku

Jasionowo to wieś leżąca na skraju Puszczy Augustowskiej, w gminie Lipsk. Tuż przed II wojną światową w łącznie 18 gospodarstwach mieszkało tam 90 mieszkańców. W czasach wojny aktywnie współpracowali z ruchem oporu i właśnie to doprowadziło do tragicznych wydarzeń.

Pacyfikacja wsi Jasionowo była odwetem za pomoc udzieloną partyzantom w czasach wojny. Niemieckie represje miały miejsce 26 sierpnia 1943 roku i w ich wyniku zginęło 58 osób, w tym mężczyźni, kobiety i dzieci. Miejscem pamięci pozostała zbiorowa mogiła z pomnikiem i wyrytymi nazwiskami ofiar.

Obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Jasionowo rozpoczną się zbiórką i rejestracją uczestników. Godzinę później odbędzie się początek rajdu, a po nim w planie jest oficjalne rozpoczęcie uroczystości, a w jego ramach: powitanie przybyłych gości, prelekcja Pawła Niziołka historyka z Oddziału IPN w Białymstoku, a także wspólna modlitwa za ofiary mordu. Później według harmonogramu przewidziana jest polowa msza święta, w trakcie której odbędą się przemówienia zaproszonych gości oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Wydarzenie zwieńczy koncert pieśni patriotycznych oraz podziękowanie za udział w wydarzeniu mieszkańcom i uczestnikom rajdu.

80. rocznicy pacyfikacji wsi Jasionowo odbędą się w niedzielę (27.08) we wsi Jasionowo.

Więcej informacji: Obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Jasionowo

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1627 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39