Zielone światło dla parkomatów. Jest szansa, że staną już jesienią

2015.03.30 00:00
Po dyskusjach, radni zgodzili się na ustawienie w Białymstoku parkomatów. Jest szansa, że kierowcy będą korzystać z nich już jesienią.
Zielone światło dla parkomatów. Jest szansa, że staną już jesienią

Miesiąc temu urząd miasta zaczął przygotowania do ustawiania na terenie strefy płatnego parkowania parkomatów. Mają one zastąpić nielubiane karty.

- System nie jest najnowocześniejszy, ale jest ekonomiczny - mówi o zakupie kart parkingowych zastępca prezydenta miasta Adam Poliński.

Jak tłumaczy, kilka lat temu była nadzieja, że karty zostaną wyparte przez system płatności sms-em. Z uwagi, że najpierw trzeba było zasilić konto, z którego można było wysyłać parkingowe smsy, rozwiązanie to jednak nie przyjęło się. W międzyczasie zlikwidowano wiele kiosków Ruchu, które były głównymi punktami sprzedaży kart. Ostatecznie więc urząd zdecydował się na parkomaty.

W planach jest postawienie w centrum Białegostoku 185 takich urządzeń. Miasto nie kupi ich, a wydzierżawi na około 8-10 lat, czyli tyle, ile wynosi ich "żywotność". Firma, od której będą dzierżawione, ma być odpowiedzialna za serwis, wybieranie monet i obsługę kart płatniczych. Miasto zajmie się tylko kontrolą wnoszenia opłat. Ogłoszenie przetargu na dzierżawę parkomatów zaplanowano na kwiecień. W czerwcu powinien być on rozstrzygnięty. Jest szansa, że nowe urządzenia pojawią się w Białymstoku we wrześniu.

Aby było to możliwe, radni musieli wyrazić zgodę na zmianę sposobu wnoszenia opłat w strefie płatnego parkowania. Zrobili to niemal jednogłośnie. Zmiana uchwały wprowadziła także udogodnienie dla osób niepełnosprawnych - nie będą płaciły za pozostawienie samochodu w strefie (do tej pory było to możliwe tylko w miejscach wyznaczonych).

W minionym roku wpływy ze strefy płatnego parkowania sięgnęły 5 mln zł. 900 tys. zł kosztowało utrzymanie pracowników, a 400 tys. zł dystrybucja kart. Gdy pojawią się parkomaty, nie będzie trzeba płacić za dystrybucję kart, ale pojawi się szacowany na 2 mln zł koszt obsługi urządzeń. System będzie więc generalnie droższy. Magistrat ma jednak nadzieję, że z uwagi na większą dostępność parkomatów, wiele osób, które dziś nie skreślają kart, bilet parkomatowy kupi.

- Nie planujemy wzrostu opłat w strefie płatnego parkowania - obiecuje Poliński.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39