Zmarł ks. Stanisław Strzelecki. We środę główna msza św. pogrzebowa

2015.09.29 00:00
W niedzielę (27.09) zmarł ks. infułat Stanisław Feliks Strzelecki. Uroczystości pogrzebowe potrwają od poniedziałku do środy.
Zmarł ks. Stanisław Strzelecki. We środę główna msza św. pogrzebowa
Fot: fotolia.com

W przededniu 7. rocznicy beatyfikacji ks. Michała Sopoćki zmarł w wieku 84 lat ks. infułat Stanisław Feliks Strzelecki, emerytowany profesor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz pierwszy postulator w procesie beatyfikacyjnym Apostoła Bożego Miłosierdzia.

Ks. Strzelecki urodził się w Grodnie, ukończył salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Różanymstoku, a w 1951 roku wstąpił do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Był uczniem i wychowankiem ks. prof. Michała Sopoćki.

Dnia 24 czerwca 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Władysława Suszyńskiego. Kilka lat później zdobył tytuł doktora z teologii moralnej.

Po powrocie do archidiecezji był w latach 1964-1969 ojcem duchownym alumnów Seminarium Duchownego, a od roku 1967 profesorem Pisma Świętego tejże uczelni. W roku 1967 został mianowany sędzią w Sądzie Metropolitalnym. W latach 1967-1970 był duszpasterzem inteligencji.

Brał czynny udział w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki.

Był autorem licznych publikacji, artykułów i książek poświęconych w dużej mierze tematyce Miłosierdzia Bożego i życia i posługi księdza Sopoćki.

Otrzymał godności kościelne: Prałata Honorowego Jego Świątobliwości, Kanonika Gremialnego Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, a w 2005 r. Protonotariusza Apostolskiego (infułata).

Uroczystości pogrzebowe

W poniedziałek o godz. 16.30 - nieszpory żałobne w kaplicy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku

We wtorek o godz. 6.50 w tym samym miejscu - msza św. pod przewodnictwem Bp. Henryka Ciereszki, a o 15.00 - koronka. Natomiast o godz. 16.00 w starym kościele farnym zostanie odprawiona msza św.

Główna Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w środę o godz. 10.00 w Katedrze Białostockiej pod przewodnictwem Abpa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego.

Wolą zmarłego było, aby na uroczystości pogrzebowe nie przynoszono kwiatów, zaś zebrane ofiary przeznaczono na białostockie Hospicjum.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

1161 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39