Zmiany w budżecie obywatelskim. Więcej kategorii, choć pieniędzy tyle samo

2018.02.28 13:28
Choć mamy dopiero luty, poznaliśmy zasady kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ wprowadzono spore zmiany.
Zmiany w budżecie obywatelskim. Więcej kategorii, choć pieniędzy tyle samo
Fot: MN

Przedstawiciele magistratu zaprezentowali zmiany w zasadach najbliższej edycji budżetu obywatelskiego. Są one dość znaczące. Przede wszystkim obowiązywać będzie podział na cztery kategorie: ogólnomiejskie, osiedlowe, oświatowe i projekt z zielonego budżetu. Łącznie przeznaczone ma być na nie 10 mln zł, ale tutaj decyzja będzie należeć do radnych podczas debaty nad następnym budżetem.

O ile dwie pierwsze są dobrze znane, to dwie kolejne to innowacja. Projekty oświatowe, jak sama nazwa wskazuje, mają dotyczyć inwestycji w placówkach edukacyjnych. Projektu nie zgłasza jednak szkoła, a obywatele - rodzice czy nauczyciele, ale jako osoby prywatne. Limit ogólny na tę kategorię to 2 mln zł. Jeśli chodzi o tzw. projekty twarde, to mogą one kosztować maksymalnie 500 tys. zł, "miękkie" natomiast nie mogą przekraczać 25 tys. zł. Jeśli chodzi natomiast o zielony budżet, to - jak sama nazwa wskazuje - ma on dotyczyć inwestycji w tereny zielone. Do wykorzystania będzie 1 mln zł.

Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 3 mln zł, z czego na jeden duży projekt może iść do 1 mln zł. W przypadku projektów osiedlowych cała kwota to 4 mln zł, ale na jeden pomysł może zostać przeznaczone do 500 tys. zł. Trzeba jednak dodać, ze w tym roku nie będzie podziału na poszczególne osiedla. Do realizacji przejdą przedsięwzięcia z największym poparciem.

- Posłuchaliśmy rekomendacji zespołu ds. zespołu obywatelskiego, robiliśmy spotkania z mieszkańcami, wypełniane były ankiety ewaluacyjnej, ale też został przeprowadzony sondaż dotyczący opinii nt. budżetu obywatelskiego - tłumaczy zmiany prezydent Tadeusz Truskolaski.

Projekty do następnej edycji będzie można składać od 10 kwietnia do 10 maja. Na początku września zostanie ogłoszona lista zakwalifikowanych projektów. Głosowanie będzie odbywać się od 3 do 17 października. Tutaj jest także zmiana, ponieważ oddać głos będzie można maksymalnie na 4 projekty, ale w dowolnej konfiguracji, czyli np. można poprzeć 4 projekty ogólnomiejskie lub po 1 z każdej kategorii. Wyniki poznamy jeszcze przed listopadem.

Do tej pory do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano 70 projektów z 126 wybranych przez mieszkańców.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1106 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39