Zmiany w podlaskiej prokuraturze regionalnej. Elżbieta Pieniążek odwołana

2024.01.29 13:44
Dzisiaj (29.1) na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano komunikat dotyczący ważnych zmian personalnych w prokuraturach. Nie obyło się bez podlaskiego akcentu.
Zmiany w podlaskiej prokuraturze regionalnej. Elżbieta Pieniążek odwołana
Fot: Dorota Mariańska
Siedziba Prokuratury Regionalnej w Białymstoku

W komunikacie czytamy, że w minioną sobotę (27.1) podjęto decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji 10 prokuratorów, w tym prokuratora regionalnego w Białymstoku, Elżbietę Pieniążek.

"Miotła" Bodnara

- Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom - czytamy na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości.

Zmiany były spodziewane z powodu wygranych przez koalicję PO-Trzecia Droga-Lewica wyborów parlamentarnych. Nowy minister i prokurator generalny przygotowywał na ten ruch opinię publiczną, mówiąc:

- Prokuratura stała się ona organem koncentrującym się na realizacji partykularnych interesów, co przekładało się na brak zainteresowania kompleksowym i realnym zarządzaniem całą strukturą w celu zapewnienia właściwych warunków do realizacji zadań, dysproporcjami w nakładaniu obowiązków służbowych, znaczącymi różnicami w sferze wynagrodzeń i generalnym brakiem wizji funkcjonowania instytucji podkreślał Adam Bodnar.

Prokuratury regionalne

Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku jest podległych 5 Prokuratur Okręgowych z terenu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Są to prokuratury w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Olsztynie i Ostrołęce. PR działają z kolei pod kuratelą Prokuratury Krajowej na mocy ustawy "Prawo o prokuraturze" z 2016 roku. To właśnie wtedy swoją funkcję objęła prokurator Elżbieta Pieniążek, która wcześniej pracowała w Prokuratorze Rejonowej w Białymstoku oraz zarządzie podlaskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

967 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39