Znamy już hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa

2023.01.31 16:45
Europejskie Dni Dziedzictwa to akcja, która w tym roku będzie odbywać się już po raz 31. W dwa wrześniowe weekendy instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty będą organizować wydarzenia koncentrujące się na niematerialnym dziedzictwie regionu. W 2023 hasłem EDD jest "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń".
Znamy już hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa
Fot: Port Kultury Tykocin
EDD 2021 w Tykocinie

Narodowy Instytut Dziedzictwa zachęca do włączenia się w największe kulturalne wydarzenie w Europie.

Pomysł Europejskich Dni Dziedzictwa narodził się w 1985 r. w Granadzie. Polska dołączyła do tej akcji w 1993 r. Ideą przewodnią tego projektu jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, łączy ono wszystkie wydarzenia w kraju, które są zaplanowane w ramach akcji. W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazało na hasło: "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". Związane jest ono z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy dziedzictwa niematerialnego.

Narodowy Instytut Dziedzictwa już prowadzi przygotowania do tegorocznej edycji. Jak przyznaje dyrektorka tej instytucji, dr hab. Katarzyna Zalasińska:

- Przekazywane od pokoleń, twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców żywe dziedzictwo to fascynujące źródło inspiracji i tożsamości, z którego będziemy czerpać podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

W drugi i trzeci weekend września w całej Polsce będą odbywać się wydarzenia, które mają na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego, edukację społeczną oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków.

W województwie podlaskim co roku organizowane są także imprezy w ramach EDD. Można wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i warsztatach, poznając historię i kulturę regionalną. Odbywają się również wystawy, koncerty, spacery, festyny.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

778 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39