Znicze do ponownego użytku. Regały z darmowymi zniczami stanęły w Łapach

2021.11.23 13:40
Na wielu cmentarzach Polsce można korzystać z darmowych zniczy, które stoją na regałach przed bramami. Takie akcje są proekologiczne, a zarówno pomocowe, ponieważ nie każdego stać na znicze.
Znicze do ponownego użytku. Regały z darmowymi zniczami stanęły w Łapach
Fot: UM Łapy
Burmistrz Krzysztof Gołaszewski

Regały, w których można zostawić zbędne znicze ustawiono przy czterech bramach wejściowych na cmentarzu przy ul. Żwirki i Wigury w Łapach (powiat białostocki).

- Takie regały stają się coraz bardziej popularne i funkcjonują przy cmentarzach w wielu miejscach w Polsce. Pomysł przyjął się także w Łapach. Już kilka dni po ustawieniu regały zapełniły się zniczami do ponownego użytku. Można w nich zostawić kompletny, ale już niepotrzebny znicz, w którym wypalił się wkład - tłumaczy łapski magistrat.

Dlatego, zamiast wyrzucać zużyte szklane znicze do kosza, można je zostawić na półce, aby ktoś inny mógł z nich skorzystać. Wówczas druga osoba może taki znicz wziąć za darmo, dokupić sam wkład i postawić na grobie. Jest to szczególnie ważne dla tych, których nie stać na ciągle drożejące znicze.

- Takie działanie wpisuje się doskonale w naszą akcję "Eko Łapy". Uczymy się zachowań i myślenia ekologicznego, ponieważ nie tylko oszczędzamy pieniądze kupując sam wkład do znicza, nie marnujemy rzeczy ponownie wykorzystując użyty już wcześniej znicz, ale także zmniejszamy ilość produkowanych śmieci – podsumowuje burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Włodarz gminy zachęca mieszkańców zarówno do pozostawiania w regałach niepotrzebnych zniczy, jak i do ich powtórnego wykorzystywania.

- Regały na znicze postawiono na łapskim cmentarzu w związku z wnioskami mieszkańców zgłoszonymi burmistrzowi - dodaje Urząd Miejski w Łapach.

Podobny regał stanął w tym roku w Suwałkach. Pod koniec października przy bramie wejściowej do cmentarza komunalnego przy ul. Reja został ustawiony regał nazywany "zniczodzielnią".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1869 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39