Znów będą protestować przed sądem

2022.04.19 08:05
To będzie kolejny z serii comiesięcznych wieców wsparcia obywateli dla sędziów odsuniętych od orzekania przez niespełniającą wymogów niezależnego sądu Izbę Dyscyplinarną. Organizuje go Komitet Obrony Demokracji.
Znów będą protestować przed sądem
Fot: Grzegorz Chuczun

Manifestujący chcą wyrazić wsparcie sędziom, którzy złożyli oświadczenia o odmowie orzekania z sędziami wybranymi przez neoKRS, niepokornych wobec obecnych władz i po raz żądać ich przywrócenia do pracy a także przestrzegania Konstytucji i prawa unijnego.

- W obliczu dramatu rosyjskiej agresji na Ukrainę niezwykle ważna jest jedność Zachodu, rozumianego nie tyle geograficznie, ale przede wszystkim jako wspólnota państw demokratycznych, praworządnych i chroniących prawa człowieka. To właśnie taki model państwa wybrali dla siebie - a teraz bohatersko bronią go - Ukraińcy; to zaprzeczeniem takiego modelu jest autorytarna i zbrodnicza Rosja Putina - mówi Andrzej Bański z białostockiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji. - Zamiast odsuwać od orzekania kolejnych niezawisłych sędziów i płacić ogromne kary nałożone przez TSUE, polskie władze muszą w końcu wygasić spory z instytucjami UE i jednoznacznie opowiedzieć się po stronie praworządności! Wymaga tego odpowiedzialność za Polskę, wymaga tego szacunek dla prawa, które nigdy nie może ustępować przed bezprawiem - dodaje.

Manifestacja odbędzie się we wtorek (18.04) przed budynkiem Sądu Okręgowego przy ul. Curie-Skłodowskiej w Białymstoku. Początek o godz. 18.00.

"Przyjdźcie koniecznie, bo jeśli my, obywatele nie staniemy w obronie niezależnych sędziów, prokuratorów, adwokatów, to oni, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci nie będą mogli obronić nas i naszych konstytucyjnych praw" - zapraszają organizatorzy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

834 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39