Zostań Mecenasem Kultury. Wspieraj lokalne inicjatywy twórcze

2012.12.14 00:00
12 grudnia wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy czyli finansowania społecznego dedykowany kulturze. Za pomocą wspieramkulture.pl wszelkie kreatywne i innowacyjne projekty mają szansę na realizację dzięki wsparciu innych.
Zostań Mecenasem Kultury. Wspieraj lokalne inicjatywy twórcze
Fot: sxc.hu

Każdy, kto interesuje się kulturą wie, jak trudno w dzisiejszych czasach pozyskać środki finansowe na projekty artystyczne. W ostatnim czasie budżety firm i instytucji oraz urzędów przeznaczane na finansowanie kultury zostały znacznie zmniejszone. W odpowiedzi na zapotrzebowanie zarówno znanych jak i początkujących twórców, powstał serwis wspieramkulture.pl, poprzez który mogą oni zbierać środki na realizację swoich inicjatyw. Serwis promuję ideę mecenatu kultury. Wystarczy wybrać projekty i wesprzeć je dowolną kwotą.

Projekty mogą dotyczyć wielu dziedzin: od filmowych przez muzyczne, literackie, designerskie, po wydawnicze i graficzne. Decyzja o wsparciu leży w rękach ludzi – to od nich zależy, który projekt będą chcieli wspierać finansowo i przyczynić się do jego realizacji. Zanim jednak projekt trafi do serwisu jest on weryfikowany pod kątem zgodności z regulaminem.

– Dbamy o bezpieczeństwo użytkowników i o to, by projekty i twórcy będący na serwisie byli rzetelni i wiarygodni. Ale to społeczność decyduje o wartości artystycznej i przyszłości projektów, których realizacja będzie możliwa wtedy, gdy uda się zebrać 100% potrzebnych środków – mówi dr Ewa Ger, pomysłodawczyni wspieramkulture.pl.

To, co również wyróżnia serwis, to rola patrona. Jest to osoba, bądź instytucja ciesząca się niekwestionowanym autorytetem w środowisku kultury i gotowa dobrowolnie udzielić rekomendacji wybranemu projektowi poprzez objęcie go swoim patronatem – z własnej lub twórcy inicjatywy. Patron tym samym pełni rolę dodatkowego gwaranta jakości projektu. Twórca może też samodzielnie pozyskać własnego patrona, który rejestrując się w serwisie będzie swoim autorytetem wspierać jego pomysł, a tym samym zwiększy szanse na uzbieranie wystarczających środków na realizację projektu. Obecnie wsparcie dla pomysłu udzielili: Lidia Popiel, Dorota Wellman, Krzysztof Materna, Magda Materna, Marcin Wyrostek oraz Marcin Prokop już

Poprzez wspieramkulture.pl każdy ma szansę pozyskać środki na realizację swojego pomysłu. A dzięki wsparciu lokalnych darczyńców – Mecenasów Kultury, te plany mogą stać się realne.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl
1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39