Żubry Białystok straciły fotel lidera

2018.03.03 21:32
Oba podlaskie zespoły występujące na poziomie koszykarskiej II ligi (gr. B) zaliczyły w sobotę (3.03) porażki. Tur poległ z Hutnikiem Warszawa, zaś Żubry nie sprostały Stali Stalowa Wola, przez co spadły w tabeli na 3. miejsce.

Nie tak miał wyglądać wyjazd Żubrów do Stalowej Woli na starcie z miejscową Stalą. Ekipa prowadzona przez Tomasza Kujawę już w pierwszej kwarcie dała rywalom uciec na kilka punktów, a w połowie meczu różnica pomiędzy gospodarzami, a gośćmi z Białegostoku wynosiła aż 11 oczek.

Główną zmorą podlaskich koszykarzy okazała się skuteczność przy rzutach wolnych. Żubry na punkty zamieniły tylko 6 z 16 takich prób, co przy dorobku Stali (16 celnych rzutów na 17 oddanych) wyglądało bardzo mizernie.

Białostoczanie mimo słabszego dnia nie odpuszczali i dzięki ambitnej walce - gdy zegar wskazywał do końca meczu 3 minuty i 13 sekund - zbliżyli się do rywali na odległość 2 oczek. Niestety końcówka batalii znów należała do zespołu z Podkarpacia, który ostatecznie zwyciężył 75:68. Taki rezultat sprawił, że Żubry na kolejkę przed rozpoczęciem fazy play-off utraciły 1. miejsce w tabeli. Te znów zajmuje Syntex Księżak Łowicz.

Porażkę zanotowała także inna z rogatych ekip. Tur na wyjazdowy pojedynek z Hutnikiem Warszawa wyszedł niezwykle zmotywowany, co zaowocowało wygraniem inauguracyjnej kwarty w stosunku 28:17. Na tym jednak szarża Podlasian się skończyła. W kolejnych minutach spotkania gracze Kamila Zakrzewskiego wyglądali już zdecydowanie gorzej i swą przewagę szybko roztrwonili.

Na nic zdała się też dobra forma Łukasza Kuczyńskiego i Patryka Bajtusa. Mimo że wspomniana dwójka rzuciła w sumie 48 punktów, to i tak nie uchroniło to Tura przed porażką. Gospodarze zwyciężyli bowiem bardzo wyraźnie, bo 96:81.

13. Legia II Warszawa 22 24 2-20

ZKS Stal Stalowa Wola - Żubry Białystok 75:68 (19:11, 16:13, 20:21, 20:23)
Żubry Białystok: Mateusz Niewiński (0 pkt), Arkadiusz Zabielski (6 pkt), Bartłomiej Wróblewski (23 pkt), Krzysztof Kalinowski (10 pkt), Marcin Monach (4 pkt), Andrzej Misiewicz (13 pkt), Michał Wielechowski (7 pkt), Aleksander Szczerbatiuk 95 pkt), Piotr Borowik (0 pkt)

MUKS Hutnik Warszawa - KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 96:81 (17:28, 29:21, 22:13, 28:19)
KKS Tur Basket Bielsk Podlaski: Sylwester Kus (2 pkt), Mateusz Bębeniec (11 pkt), Łukasz Kuczyński (24 pkt), Patryk Bajtus (24 pkt), Jakub Sienkiewicz (0 pkt), Tomasz Pisarczyk (5 pkt), Marcin Marczuk (5 pkt), Patryk Milewski (8 pkt), Rafał Piesio (2 pkt)