Żubry w autobusach i na płocie. Trzecia edycja akcji "Doznanie na żądanie"

2011.10.27 00:00
Żubry, lisy i sowy w autobusach? Dzięki akcji "Doznanie na żądanie" podczas przejazdów komunikacją miejską pasażerom towarzyszyć będą fotografie zwierząt z Puszczy Białowieskiej.
Żubry w autobusach i na płocie. Trzecia edycja akcji "Doznanie na żądanie"
Fot: MASZ- MEDIA

Dzika natura puszczy w całej okazałości objawi się w autobusach Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Białymstoku w piątek, 28 października. Tym razem autobusami miejskimi będą podróżowały prace podlaskiego fotografika i przyrodnika, Krzysztofa Onikijuka,

- W poprzednich odsłonach prezentowaliśmy prace młodych adeptów sztuki z supraskiego Liceum Plastycznego czy wiersze białostockich poetów. Tym razem naszym partnerem jest znana białostoczanom Galeria na Płocie, stworzona przez Zespół Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej-przypomina Dariusz Ciszewski, prezes KPKM.

Od siedmiu lat ogrodzenie przed szkołą ożywa zdjęciami podlaskich artystów fotografików, a także młodych amatorów fotografii. W tym roku są nimi reprodukcje fotografika, przyrodnika i ornitologa Krzysztofa Onikijuka prezentowane w trzech odsłonach tematycznych: Dzika Natura Puszczy; Skrzydlaty Świat Podlasia i Leśne Pejzaże.

Zarówno artysta, jak i twórcy Galerii na Płocie z entuzjazmem przyjęli propozycję pokazania reprodukcji także w autobusach miejskich w ramach akcji "Doznanie na żądanie".

- Miejsca, w których tradycyjnie obcowaliśmy ze sztuką już dawno przekroczyły granice galerii i muzeów - mówi Ewa Drozdowska, dyrektor ZSS STO przy Fabrycznej. - Bywa, że spotykamy rzeźbę wprost na naszej drodze, a wystawę obrazów na dnie stawu w kolektorze przypominającym fortepian. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby fragment Galerii na Płocie z ulicy Fabrycznej stał się mobilny i rozpraszał szare nastroje jesiennych dni wewnątrz miejskich autobusów.

Autor zdjęć, Krzysztof Onikijuk cieszy się, że jego sztuka dosłownie wyjedzie na ulicę, a miejskie autobusy staną się ruchomymi galeriami fotografii przyrody.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność pokazać tak szerokiej publiczności swoje prace, z których na widza będą zerkać potężne żubry, ciekawska sowa czy chytry lis. Mam nadzieję, że zdjęcia przekażą w jakimś stopniu świeży oddech puszczy i uprzyjemnią pasażerom drogę do pracy czy szkoły - mówi artysta.

W autobusach prezentowanych będzie kilkanaście fotografii - zwierząt, ptaków i leśnych krajobrazów. Kto zaś będzie chciał obejrzeć całą galerię może empekiem podjechać w okolice ul. Fabrycznej, gdzie zdjęcia wiszą na płocie i wewnątrz szkoły - na II piętrze.

MAG

1312 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39