Żywe choinki są całkowicie ekologiczne. Warto więc mieć je w swoim domu na święta

2018.12.21 07:19
Niektórzy myślą, że żywa choinka w domu zagraża trwałości lasów. Nic bardziej mylnego – drzewka pochodzą ze specjalnych hodowli, a Lasy Państwowe dbają, by drzew w naszym regonie przybywało, a nie ubywało.
Żywe choinki są całkowicie ekologiczne. Warto więc mieć je w swoim domu na święta
Fot: pixabay.com

Ratujmy ekologię - wybierajmy żywe choinki zamiast plastiku

Niedawno opublikowaliśmy felieton "Dwie twarze: Ratujmy choinki!". Nieco ironiczny tekst miał pobudzić do dyskusji na temat świątecznych drzewek – i tak też się stało. Mylna jest jednak interpretacja i branie dosłownie tego, że posiadanie w domu żywego drzewka ma zły wpływ na ekologię i wiąże się z wycinką lasów.

Jak wiadomo – nie wolno ich dobrowolnie wycinać, wiąże się to z wysokimi karami. Drzewka, które ozdabiamy w okresie świąt Bożego Narodzenia, pochodzą ze specjalnych hodowli, więc trwałości lasów to absolutnie nie zagraża.

- W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku pozyskuje się od wielu lat około 9 tysięcy sztuk bożonarodzeniowych choinek rocznie. Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła od leśników w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów – informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Lasy u nas mają się dobrze

Warto także nadmienić, iż wbrew powszechnie panującej opinii w Polsce od wielu dekad stale przybywa lasów.

- Każdego roku leśnicy sadzą w kraju 500 mln drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski co roku sadzi się ok. 30 mln sadzonek – dodaje Krawczyk.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2017 r. "liściastość kraju została zwiększona z 21% w roku 1945 do 29,6%”. Lesistość regionu północno-wschodniej Polski, w ciągu siedmiu dekad, zwiększyła się z 21,5% do 28%".

Niewątpliwym sukcesem leśników z woj. podlaskiego było to, że od czasów II wojny światowej udało się zalesić ponad 220 tys. ha gruntów porolnych lub nieużytków. Głównie miało to miejsce w Nadleśnictwach Bielsk oraz Krynki.

Chętnie kupujemy choinki z hodowli Lasów Państwowych

Wracając do choinek. Ciężko wyobrazić sobie święta bez wspaniałego zapachu lasu w mieszkaniu czy domu. Do tego wystrój z naturalnym drzewkiem jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Z pewnością lepiej niż plastik.

Trzeba też pamiętać o tym, że choinki w nadleśnictwa nie przelegują i nie czekają na klienta. Ścina się je tuż przed sprzedażą. Tylko w ubiegłym roku nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano ponad 9 tys. choinek.

Prawdziwe drzewka mogą później służyć jak kompost lub opał w kominku

Jak informują Lasy Państwowe, w związku z intensywnym wzrostem plantacji drzewek w parze idą znaczne ilości zmniejszenia dwutlenku węgla. Do tego po wycięciu choinek w glebie pozostają korzenie, wzbogacając ją w próchnicę.

Aby było jeszcze ekologicznej, po świętach nasze drzewko możemy wykorzystać na wiele sposobów np. jako składniki kompostu, ściółkę od rośliny czy drewno opałowe. Jeśli kupiliśmy je w donicy, to możemy je posadzić w ogródku i obserwować, jak pięknie rośnie.

W przypadku, gdy wyrzucamy je na śmietnik, też nie robimy wielkiej szkody, bowiem drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

- Drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń w miejscach, gdzie rośnie młody las oraz ze specjalnych powierzchni - plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna. We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 ha plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym. Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7-8 lat, gdy osiągną wysokość 3-3,5 m – informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Niedawno (15-16.12) przeprowadzono akcję samodzielnego i rodzinnego wycinania drzewek z plantacji choinkowej Przewalanka w Nadleśnictwie Knyszyn. Inicjatywa cieszyła się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego regionu. W ciągu dwóch dni plantację odwiedziło, ścięło i zakupiło choinkę ponad 1000 osób.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39