10 lat Alei Bluesa. Nowe tabliczki i specjalni goście [KONKURS, WIDEO]

2018.09.10 08:12
Grupy Smooth Gentlemen oraz J.J. Band i goście zagrają podczas Polskiego Dnia Bluesa. Impreza odbędzie się w niedzielę (16.09).
10 lat Alei Bluesa. Nowe tabliczki i specjalni goście [KONKURS, WIDEO]
Fot: Anna Dycha
Aleja Bluesa

W tym roku świętować będziemy 10 lat Alei Bluesa. To rok 2008 został ogłoszony Rokiem Bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa.

Kto zostanie uhonorowany tabliczką w tym roku, dowiemy się niebawem. Odsłonięciu tabliczek towarzyszyć będą też koncerty w klubie Fama. Grupa Smooth Gentlemen w lipcu tego roku, podczas Suwałki Blues Festival wygrała Polish Blues Challenge. W przyszłym roku będzie reprezentować Polskę na European Blues Challenge 2019 w Portugalii.Wystąpi też J.J. Band - jeden z najważniejszych polskich zespołów bluesowych ostatnich kilkunastu lat. Zdobywca wielu nagród. Zagrał kilkaset koncertów na największych polskich festiwalach, takich jak: Rawa Blues, Jimiway, Bluestracje, Toruń Blues Meeting, Toruń Harmonica Bridge, Blues Nad Odrą, Sopot Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Festiwal im. Ryśka Riedla, Jesień z Bluesem, Galicja Blues Festival, Blues Nad Bobrem. Koncertował również za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Belgii, Słowacji i na Węgrzech.Uroczystość odsłonięcia tabliczek (godz. 18.00) i koncerty (godz. 18.30) organizują Białostocki Ośrodek Kultury oraz Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Wygraj bilety: Konkurs

Więcej: Polski Dzień Bluesa: Smooth Gentlemen, J.J. BAND i goście

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1416 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39