100 tys. zł na zakup mieszkania - proponuje w swoim programie PSL

2023.02.27 15:04
Polskie Stronnictwo Ludowe od kilku miesięcy pracowało nad programem wyborczym. Program ten ma łączyć pokolenia i budować solidarność międzypokoleniową.
100 tys. zł na zakup mieszkania - proponuje w swoim programie PSL
Fot: Anna Kulikowska

W poniedziałek (27.02) podczas konferencji prasowej, przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w Białymstoku zdradzili szczegóły swojego programu wyborczego.

- Program ten składa się z trzech części: "praca, która się opłaca", "własny kąt" i "dziedziczenie emerytur". To sprawia, że mamy do czynienia z zupełnie nową filozofią, mianowicie, w jednym akcie prawnym chcemy zapisać kluczowe dla rozwoju Polaków, dla rozwiązywania problemów demograficznych, finansowych i zapewnienia spokojnego bytu emerytów pakiet rozwiązań - mówił Cezary Cieślukowski, przewodniczący Klubu Radnych PSL w sejmiku województwa podlaskiego, wiceprezes PSL-u w województwie podlaskim.

Rozwiązania, jakie przedstawiło PSL skierowane są do ludzi młodych, którzy pracują oraz do ludzi, którzy zakończyli pracę, a chcą godnie przeżyć wiek senioralny.

Młodzi "na garnuszku" rodziców

"Własny kąt" jest pomysłem skierowanym do młodych ludzi.

- Z badań statystycznych wynika, że prawie 3,5 mln Polaków, w wieku do 35 lat, mieszka kątem u rodziców. Nie mają własnego mieszkania, a przez to nie mają szans na rozwój rodziny. Proponujemy pomoc tym osobom. Pomoc ma składać się z dwóch elementów: każda młoda osoba, która chce lub już założyła rodzinę, otrzyma wsparcie w formie jednorazowej dotacji w kwocie 100 tys. zł. Drugim elementem jest to, aby każda młoda rodzina mogła na zakup własnego mieszkania zaciągnąć kredyt, który będzie finansowany ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego i którego oprocentowanie nie przekroczy 1,5 % - podkreślał Cezary Cieślukowski.

Jak dodał, dziś młodym osobom bardzo trudno jest kupić własne mieszkania, możliwości otrzymania kredytu w bankach komercyjnych są ograniczone.

- Państwo musi wyciągnąć pomocną rękę i problem spróbować rozwiązać - stwierdził Cezary Cieślukowski.

Wsparcie seniorów

Drugim istotnym elementem programu "Uczciwa Polska" jest inicjatywa ustawy o dziedziczeniu emerytur.

- Jest to propozycja skierowana głównie do kobiet, ponieważ one z reguły dłużej żyją. Emerytury dziedziczone po mężu byłyby bardzo dobrym rozwiązaniem i dodatkowym źródłem dochodu w okresie starości. Propozycja ta określa, aby najwyższa emerytura współmałżonka była dziedziczona w 100 %, natomiast druga emerytura w 50 % - zapowiedział Jerzy Leszczyński, radny sejmiku województwa podlaskiego z Klubu PSL.

Dodatkowa praca

Trzecim elementem programu PSL-u jest "praca, która się opłaca".

- W trudnej sytuacji gospodarczej wielu rodzin, mamy w Polsce bardzo dużo ludzi aktywnych, którzy aby poprawić swój los, rozwijać się, podejmują dodatkowe zatrudnienie, zakładają firmy, pracują na umowy-zlecenia, umowy o dzieło. Uważamy, że nieprawidłowe jest to, że od tych dodatkowych zarobków państwo polskie czerpie dużo większe korzyści w postaci składek i podatków. Ta aktywność gospodarcza Polaków powinna być nagradzana, a nie karana. Takim zwyczajem, które powinno wejść w nasze prawo jest to, aby każde dodatkowe zatrudnienie, poza pierwszym etatem było zwolnione z podatku i składek zdrowotnych - przedstawił pomysł Cezary Cieślukowski.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1231 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39