140 atrakcji i prawie 1300 uczestników. Trwa XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

2024.05.15 17:38
Od 10 do 19 maja w odbywa się XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Na uczestników czeka aż 140 atrakcji! Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na koniec wydarzenia zaplanowano piknik na Stadionie Miejskim i koncert.
140 atrakcji i prawie 1300 uczestników. Trwa XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Fot: PB/D. Piekut

Rozpoczął się XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na Politechnice Białostockiej. Są kolorowe eksperymenty, niesamowite pokazy piorunów, czy nauka matematyki przy użyciu klocków Lego. Do tego mnóstwo wystaw, wykładów i prezentacji.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia już mieli okazję m.in. zobaczyć, jak wyglądają bolidy Formuły Student. Poznawali także techniki radia i mogli dowiedzieć się, jak wygląda architektura wnętrz. Ci nieco starsi m.in. prowadzili pomiary geodezyjne, a także… przewidywali swoją zawodową przyszłość.

Wydział Architektury przygotował zainteresowanym warsztaty, które przybliżały pracę architekta wnętrz oraz z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Można było też tam obejrzeć 20 zróżnicowanych pod względem tematu i formy wystaw.

– Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to ważne wydarzenie na Wydziale Architektury. Mobilizuje wykładowców i studentów wszystkich trzech kierunków. Mamy okazję pochwalić się i pokazać wszechstronność zainteresowań i tematów, które rozwijamy zarówno w podczas zajęć w uczelni, jak i w ramach pasji realizowanych poza nią. To wyjątkowy przegląd i naprawdę warto go obejrzeć – mówiła dr inż. arch. Agnieszka Januszkiewicz.

Z koli Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zaplanował wszystkim uczestnikom Festiwalu liczne gry i zabawy przyrodnicze. Dzieciaki dowiedziały się m.in. "Co w trawie piszczy", "Jak funkcjonuje las i "Co możemy znaleźć w kropli wody". Pracownicy uczelni opowiadali też o różnych rodzajach energii, przepływie ciepła czy zjawiskach temperatury.

Był nawet pokaz piorunów!

Wydział Elektryczny przygotował zaś w laboratorium Techniki Wysokich Napięć pokaz prawdziwych piorunów! A Wydział Informatyki zaprosił chętnych do udziału w warsztatach z programowania robotów sumo oraz rzeczywistości wirtualnej. Inżynieria Zarządzania przygotowała zaś coś ciekawego dla licealistów. Za pomocą analizy STEEPPVL uczniowie szacowali, jakie czynniki i zjawiska będą miały wpływ na rozwój ich kariery zawodowej w 2045 roku.

Miłośnicy pojazdów z pewnością największą frajdę mieli na Wydziale Mechanicznym, gdzie można było obejrzeć flotę pojazdów skonstruowanych przez studentów, w tym bolidy Formuły Student zbudowane przez ekipę Cerber Motorsport. Najmłodszym jednak bez wątpienia najbardziej przypadł do gustu mechatroniczny pis. 

Były też gry i zabawy. Nikt, kto odwiedził Politechnikę Białostocką się nie nudził. A Festiwal jeszcze się nie skończył. 16 maja odbędzie się bezpłatny spektakl Krakowskiego Teatru Komedia pt. "Artyści na szlaku" w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 w auli dużej przy Wydziale Elektrycznym. Wstęp wolny. Z kolei w sobotę, 18 maja, wypada Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, na którym wraz z Politechniką Białostocką prezentować się będą wszystkie uczelnie współorganizujące tegoroczny Festiwal. Piknik odbędzie się w godz. 10.00-15.00.

Na koniec wydarzenia zaplanowano koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku poprzedzony wykładem o Marii Skłodowskiej-Curie "Ludzkość potrzebuje marzycieli…". Koncert odbędzie się w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauko Edukacji UwB przy ul. Świerkowej o godz. 20.00.

Więcej: XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1566 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39