15-milionowa inwestycja na Politechnice Białostockiej

2014.03.24 00:00
Ponad 12 mln dotacji unijnej otrzymała Politechnika Białostocka na poprawę infrastruktury energetycznej swoich obiektów. Dzięki temu uczelnia zaoszczędzi nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie.
15-milionowa inwestycja na Politechnice Białostockiej
Fot: MC
Marszałek województwa oraz rektor PB podpisują umowę o dofinansowanie projektu

W poniedziałek (24.03) Politechnika Białostocka podpisała umowę z urzędem marszałkowskim na dofinansowanie remontu części budynków, tak by były one bardziej ekologiczne.
- Główny cel projektu, który jest dla nas bardzo istotny, to zmniejszenie energochłonności obiektów uczelnianych, dzięki czemu osiągniemy konkretne oszczędności. Natomiast dla regionu w tym projekcie mieści się część badawcza - przebadamy poszczególne rozwiązania, które zostaną u nas zastosowane - mówi prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej.

Wartość całego projektu to ponad 15 mln zł, z czego wkład własny Politechniki wynosi ok. 2 mln zł, natomiast unijna dotacja - 12,8 mln zł. Środki te uczelnia przeznaczy na zainstalowanie zestawu baterii słonecznych i niewielkich wiatraków na budynku Wydziału Elektrycznego, a także modernizację systemu wentylacyjnego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz wybudowanie na nim dwóch układów kolektorów słonecznych.
- Wierzę, że są to dobrze zainwestowane pieniądze - komentuje marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Inwestycja to nie tylko poprawa infrastruktury energetycznej kampusu Politechniki, ale także działania badawcze na rzecz pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
- Projekt będzie składał się z dwóch elementów. Naszym celem z jednej strony jest optymalizacja procesu produkcji energii odnawialnych z różnych źródeł i z czasem dopracowanie się nowej technologii - będziemy tutaj instalowali mikrohybrydową elektrownię, której zadaniem będzie produkcja prądu na terenie kampusu. A z drugiej strony naszym celem jest stworzenie projektów demonstracyjnych i do nich będzie należała również zbudowana przez nas mikrobiogazownia - opisuje prof. Piotr Banaszuk, koordynator projektu.

Jak zaznacza prof. Banaszuk, dzięki projektowi na Politechnice powstanie również "piękna baza dydaktyczna" dla studentów nowych kierunków - biotechnologii oraz ekoenergetyki.

W wyniki realizacji tej inwestycji uczelnia zaoszczędzi nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie, minimalizując koszty związane z ogrzewaniem obiektów oraz ciepłą wodą użytkową.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1322 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39