170 osób zdecydowało się na te studia. Zainteresowanie było naprawdę spore

2023.09.30 09:53
Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie cieszy się sporym zainteresowaniem. Od października naukę tu zacznie 170 nowo przyjętych studentów. Zainteresowanie było naprawdę spore.
170 osób zdecydowało się na te studia. Zainteresowanie było naprawdę spore
Fot: UwB

Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie – Wydział Ekonomiczno-Informatyczny ma powody do radości. Od lat nie było takiego zainteresowania nauką w tym miejscu. 

To nasza najlepsza rekrutacja od kilka lat – komentuje dr hab. Jerzy Halicki prof. UwB, dyrektor Filii.

Dotychczas w ofercie wileńskiego wydziału do wyboru były trzy kierunki licencjackie (ekonomia, informatyka oraz europeistyka), a także ekonomia na studiach II stopnia.  W tym roku studenci mogą też uczyć się na jednolitych studiach magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Na nowo otwarty kierunek zgłosiło się 41 osób.

- Ta propozycja to odpowiedź na potrzeby placówek edukacyjnych, które kształcą w języku polskim. Już od jakiegoś czasu Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” sygnalizowało nam, że w polskojęzycznych przedszkolach i szkołach zaczyna brakować odpowiednio przygotowanej kadry. Okazało się, że ta diagnoza rynku pracy jest trafna i mamy wielu chętnych do podjęcia studiów pedagogicznych w języku polskim – podkreśla dr hab. Jerzy Halicki prof. UwB, dyrektor Filii. – Myślę jednak, że do sukcesu rekrutacyjnego przyczyniła się też ogólnolitewska kampania zachęcająca do kształcenia na kierunkach nauczycielskich, bo deficyty kadrowe w placówkach edukacyjnych to problem nie tylko mniejszości polskiej. On jest zauważalny w całym kraju.

Jest duże zainteresowanie wszystkimi kierunkami

Należy przy tym podkreślić, że otwarcie nowej oferty nie sprawiło, że spadło zainteresowanie dotychczas działającymi kierunkami.

- Często dzieje się tak, że nowość w ofercie przyciąga chętnych, ale jednocześnie ubywa kandydatów na kierunkach realizowanych do tej pory. Czyli nie przybywa studentów, tylko zmieniają oni preferencje. U nas się tak nie stało: na ekonomii, informatyce oraz europeistyce I stopnia także zrekrutowaliśmy po 30-40 kandydatów. Nieco mniej studentów będzie na ekonomii II stopnia (przyjęliśmy 18 osób), ale to akurat odpowiada trendom ogólnopolskim. W sumie mamy blisko 180 nowo przyjętych żaków, podczas gdy w poprzednich latach zwykle było to 100-120 osób – nie kryje zadowolenia dyrektor.

Dr Halicki uważa, że duże zainteresowanie wileńską filią to przede wszystkim efekt różnego rodzaju działań promocyjnych, które były prowadzone. Pracownicy oraz studenci brali udział w spotkaniach, w szkołach gdzie nauczanie odbywa się w języku polskim i zachęcali do podjęcia studiów, opowiadali jak wyglądają i jakie dają możliwości. 

- Zapewne nie bez znaczenia jest także perspektywa naszej przeprowadzki do nowego, własnego budynku. Prace idą dobrze, nie ma żadnych opóźnień, gmach prezentuje się już okazale i młodzi ludzie to widzą. Wiedzą, że już niedługo będą mogli kształcić się w doskonałych warunkach. Liczę, że wiosną odbierzemy budynek od wykonawcy, zaczniemy go wyposażać, a latem będzie przeprowadzka. Mam nadzieję, że dyplomatorium w 2024 r. odbędzie się już w naszej własnej auli, przy ul. Makowej 22 – podsumowuje dr hab. Jerzy Halicki prof. UwB.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1625 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39