18. Pułk Rozpoznawczy zostaje. Będzie musiał podzielić się z koszarami z WOT-em

2017.03.03 08:08
Wojska Obrony Terytorialnej nie zastąpią zawodowych żołnierzy w Białymstoku, ale rozbudowy jednostki też nie można się spodziewać.
18. Pułk Rozpoznawczy zostaje. Będzie musiał podzielić się z koszarami z WOT-em
Fot: Dorota Mariańska

Na początku roku podano, że 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej ma docelowo stacjonować w 18. Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Chodzi o około 2,5 tys. ochotników z całego województwa.

Co z tą brygadą?

Na te informacje zareagowali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, którzy na początku lutego podczas konferencji prasowej pytali, czy w takim wypadku nie dojdzie do planowanego przekształcenia pułku w brygadę, co równałoby się ze zwiększeniem ilości żołnierzy zawodowych w Białymstoku nawet do 2 tys.

- Czy to oznacza, że 18. Pułkowi zabiera się część budynków, część koszar? Czy to oznacza, że część kadry oficerskiej przechodzi do nowej jednostki? - zastanawiał się ponadto wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

Postanowiliśmy te same pytania zadać Ministerstwu Obrony Narodowej. Po ponad 2 tygodniach otrzymaliśmy zdawkową odpowiedź z Centrum Operacyjnego MON:
- Uprzejmie informujemy, że Obrona Terytorialna nie zastąpi pułku. Dalej będzie rozwijany. Dołączenie OT będzie tylko wzmacniało bezpieczeństwo wschodniej ściany.

To w sumie dobra informacja, 18. Pułk Rozpoznawczy ostanie się w Białymstoku. Jednak nadal brakuje deklaracji, czy w najbliższym czasie zostanie on rozwinięty w brygadę. Nie da się bowiem zbagatelizować wartości obronnej dodatkowego 1 tys. zawodowych żołnierzy w mieście, szczególnie w porównaniu w z ochotnikami z OT, których przeszkolenie będzie trwało około 3 lat.

Szczęście w nieszczęściu?

- To są skandaliczne rzeczy. My żyjemy na wschodniej rubieży NATO i Unii Europejskiej. Nie możemy sobie pozwolić na chaos, gdy wokół nas rośnie niestabilność. Obecnie Polska i NATO potrzebują doświadczonych żołnierzy. Dzisiaj, kosztem doświadczonych jednostek, będą tworzone polityczne, niewnoszące nic realnego do obronności kraju przedsięwzięcia – mówił w lutym poseł PO Robert Tyszkiewicz.

A co na to wszystko w 18. Pułku Rozpoznawczym? Jak to wojskowi, są raczej oszczędni w wypowiedziach, ale informują otwarcie, że na przekształcenie jednostki w brygadę na razie nie ma co liczyć.

- Aktualnie nie są nam znane plany przekształcenia pułku w brygadę czy tworzenia na bazie pułku innych struktur organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Znajdujący się w tym samym kompleksie koszarowym 25. Wojskowy Oddział Gospodarczy zabezpiecza obecne w nim jednostki wojskowe pod względem logistycznym. Rozmieszczenie 1. PBOT w kompleksie K-8080 przy ul. Kawaleryjskiej wymusiło nowy podział rejonu rozmieszczenia oraz podział infrastruktury koszarowej – informuje kpt. Marcin Szymocha, rzecznik prasowy 18. PR.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1701 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39