2 artystyczne weekendy. Festiwal pełen twórczej energii [WIDEO]

2019.02.28 07:00
Od prawie dwóch dekad festiwal Underground/Independent sieje wiosną w Białymstoku twórczy zamęt, proponując oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania. Przed nami już 19. odsłona imprezy.
2 artystyczne weekendy. Festiwal pełen twórczej energii [WIDEO]
Kadr z filmu "Monument" Jagody Szelc

- Program jest bardzo różnorodny - pełen ciekawych filmów, muzyki, warsztatów i spotkań - zapowiada Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury, jeden z organizatorów imprezy. - Underground/Independent interesuje się człowiekiem, który chce zmieniać swoje życie i chce np. posłuchać innej muzyki niż proponuje radio.

Niezależne kino na fali

To już 19. odsłona festiwalu. Przed nami dwa intensywne artystycznie weekendy: 8-10 marca oraz 22-24 marca.

Jakie wydarzenia czekają nas w tym roku?

Wielbiciele niezależnego kina powinni być usatysfakcjonowani. W programie znalazły się dokumenty: "Matangi / Maya / M.I.A.", którego bohaterką jest bezkompromisowa, szczera i niepokorna, pochodząca ze Sri Lanki Mathangi Maya Arulpragasam; a także "Westwood: punkówa, ikona, aktywistka" - o jednej z najsłynniejszych i bardzo oryginalnych projektantek świata, czyli Vivienne Westwood.

W planach jest też pokaz dwóch filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Pierwszy z nich to "Jutro albo pojutrze / Minding The Gap" - autentyczne i szczere spojrzenie na proces dorastania, drugi zaś to "Twarze, plaże", którego bohaterowie: 90-letnia Agnes Varda, współtwórczyni filmowej Nowej Fali oraz 33-letni artysta JR odbywają wspólną podróż po francuskiej prowincji.

Ze swoimi nowymi filmami przyjadą do Białegostoku młodzi polscy twórcy: Jagoda Szelc (pokaże "Monument") oraz Wojciech Solarz (zaprezentuje film "Okna, okna").Widzowie zobaczą również film "Zjadanie zwierząt", oparty na głośnej książce Jonathana Safrana Foera pod tym samym tytułem, próbujący dowieść, że tradycyjne rolnictwo nie jest wcale odległym wspomnieniem, a wręcz jedyną możliwą przyszłą drogą rozwoju dla ludzkości.

Pokazany zostanie także dokument "Uniwersam Grochów" o nieistniejącej już pierwszej warszawskiej dzielnicowej galerii handlowo-usługowej - interesująca opowieść o przemijaniu, o ludziach w pewnym sensie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.

"Bardzo zła sobota!" to z kolei coś dla fanów kina lżejszego gatunkowo, choć nie tematycznie. Ugandyjskie, tureckie i amerykańskie filmy mogą sprawić widzom wiele niespodzianek. W programie są 3 naprawdę bardzo złe filmy ("Bad Black", "Turecki Rambo - pierwsza krew" oraz "Enter the Ninja"), o których opowiedzą zaprzyjaźnieni z organizatorami specjaliści i fani właśnie takiego kina: Jacek Rokosz (Najgorsze Filmy Świata), Dawid Gryza (Kocham dziwne kino) i ekipa VHS HELL.

Underground muzyczny

Na undergroundowej scenie klubu Fama pojawią się trzy zespoły: psychodeliczny duch naszych czasów Alameda 5, grający "pogańskie techno" Snowid oraz kultowe Nagrobki, które zagrają do "Muminków".

Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej Festiwalu jest Marek Rubec, czeski ilustrator i autor komiksów. Stworzył postać Jarmila - niezależnego hiphopowca, który jeździ na desce. Fani komiksów - i nie tylko - będą mogli obejrzeć wystawę "Jarmil" Marka Rubeca oraz "Przyjaciele" niemieckiego artysty Jana Soekena.

Białostockie mury opanują w tym roku miniaturowi robotnicy miejscy belgijskiego artysty Jaune, którzy zamiast utrzymywać porządek... staną się zwiastunami pewnego chaosu. W kilkunastu lokalizacjach pojawią się streetartowe prace.

Nie zabraknie oczywiście warsztatów. Seniorzy nauczą się rysowania komiksów, a całe rodziny - tworzenia awangardowych fotografii, breloczków i magnesów.

W programie są także spotkania, dyskusje i debaty.

Poszukiwani wolontariusze

Białostocki Ośrodek Kultury poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji Festiwalu. Chodzi zwłaszcza o osoby otwarte na nowe wyzwania oraz sztukę. Aby zostać wolontariuszem podczas Festiwalu, należy napisać kilka zdań o sobie oraz swoich zainteresowaniach, możliwościach i przesłać je na e-mail: dkf@bok.bialystok.pl.

Na zgłoszenia BOK czeka do 3 marca. Czas trwania wolontariatu to 4-24 marca.

Wolontariuszem może zostać: osoba pełnoletnia albo osoba niepełnoletnia (która ukończyła 16 lat), musi jednak przedłożyć pisemną zgodę od rodziców lub prawnych opiekunów. Szczegółowe zasady oraz harmonogram pracy zostaną omówione i określone podczas spotkania organizacyjnego, które odbędzie się przed rozpoczęciem pracy.

Festiwal organizuje Białostocki Ośrodek Kultury i działający przy nim DKF "GAG".

Program: 19. Underground/Independent

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

881 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39