33-letni Egipcjanin zatrzymany. Pomagał przemycać migrantów

2023.03.31 12:39
Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Egiptu zaangażowanego w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa. Mężczyzna został aresztowany na 2 miesiące.
33-letni Egipcjanin zatrzymany. Pomagał przemycać migrantów
Fot: SG

Podlascy pogranicznicy zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 33-letniego obywatela Egiptu.

- Mężczyzna przebywający legalnie od 7 lat w Polsce zaangażowany był w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy naszego państwa. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymany cudzoziemiec czerpał korzyści finansowe z koordynowania i organizowania transportów nielegalnych migrantów spod granicy polsko-białoruskiej do krajów Europy Zachodniej - poinformował st. chor. szt. Michał Bura z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału SG.

Stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę, dzięki czemu obywatel Egiptu z nielegalnego procederu uzyskiwał znaczne zyski.

- W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny ujawniono środki łączności w postaci 10 telefonów komórkowych, dużej liczby kart pamięci, 2 laptopów, komputera stacjonarnego, tabletu, urządzenia do modulacji głosu, a także niebezpieczne narzędzia między innymi: maczetę, pałkę teleskopową, noże, nunczako - przekazał st. chor. szt. Bura.

Prokurator Rejonowy w Hajnówce po przedstawieniu zarzutów mężczyźnie za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim zastosował wobec obywatela Egiptu 2-miesięczny areszt. Za popełniony czyn grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

- Jest to kolejna osoba zatrzymana za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy przez funkcjonariuszy operacyjno-śledczych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w prowadzonej sprawie - dodał Michał Bura.

Od początku roku zatrzymano już w sumie 164 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy, polsko-białoruskiej (156) i polsko-litewskiej (8). Obecnie prowadzonych jest kilkaset postępowań przygotowawczych dotyczących nielegalnej migracji. Straż Graniczna zapewnia, że osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39