35. Jesień z Bluesem. Jubileuszowy festiwal potrwa 4 dni

2019.11.27 07:39
Od koncertu The Singing Gospel Sista's rozpocznie się 35. Jesień z Bluesem. Impreza potrwa w dniach 27-30 listopada.
35. Jesień z Bluesem. Jubileuszowy festiwal potrwa 4 dni
Fot: Brandon Santini

The Singing Gospel Sista's, czyli Joan Faulkner, Deborah Woodson, Harriet Lewis z towarzyszeniem The Gustav Csik Trio, zabiorą nas w niepowtarzalną podróż przez świat duchów, tradycji i wiary. Ta muzyka wyraża styl życia, nadzieję i poświęcenie Afroamerykanów, ale też miłość, radość życia i pasję. Usłyszymy tradycyjne pieśni gospel takie jak "Kumbajah", "Motherless Child" czy "Oh'Happy Day", "Battle of Jericho" i "When The Saints Go Marching In". Koncert rozpocznie się w sali Forum o godz. 20.00.

W kolejnych dniach wystąpią: Three Ladies of Blues - Celebrating the Great Ladies of Blues (US/DE), PUHOVSKY & The Recyclers (PL) - transmisja do Radiowej "Trójki" (28.11), Blues Junkers (PL), Trainman Blues (DK), Thorbjørn Risager & The Black Tornado (DK) – (29.11, Forum), Lisa Lystam Family Band (SE) - (29.11, Fama) oraz J.J. Band (PL), Sue Foley (CA), Brandon Santini (US) - (30.11, Forum) i Noah Wotherspoon (US) - (30.11, Fama).

Festiwalowi będą także towarzyszyć wystawy: "Moments" Andrzeja Piecielskiego oraz "Backstage" Tomasza Pienickiego.

Jesień z Bluesem to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. Kilkudniowa muzyczna impreza odbywa się zawsze w listopadzie, nieodmiennie gromadząc tłumy fanów bluesa nie tylko z Białegostoku, ale i całego kraju. Można podczas niej usłyszeć bluesa akustycznego, elektrycznego, blues-rocka, gospel, boogie, jump czy swingującego rhythm'n'bluesa. Jesień z Bluesem to jednak nie tylko muzyka. Organizowane są także wystawy fotograficzne, spektakle muzyczne, projekcje filmowe i spotkania. Organizatorem pierwszej Jesieni w 1978 roku, był Miejski Dom Kultury w Białymstoku (dawna nazwa Białostockiego Ośrodka Kultury, który do tej pory imprezę organizuje), ale festiwal by nie powstał, gdyby nie pomysł i determinacja zespołu Kasa Chorych i jej lidera - Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. Jesień z Bluesem stała się drugim, po poznańskim Folk-Blues Meetingu festiwalem prezentującym polskich muzyków bluesowych. A że było ich wtedy niewielu, obok Kasy Chorych i zespołu Irjan (Irek Dudek i Jan Janowski), wystąpili tacy wykonawcy jak Martyna Jakubowicz czy muzycy country: Michał Łuszczyński i Mr. Olek Country Band. W następnych latach blues rozbrzmiewał na najbardziej ekskluzywnych scenach Białegostoku: w filharmonii, teatrze i miejskich klubach. Po 11. edycji festiwalu, w 1988 roku, zdecydowano o zawieszeniu organizowania imprezy. W 1996 roku Białostocki Ośrodek Kultury reaktywował Jesień z Bluesem i od tego czasu festiwal odbywa się regularnie. Przez kilka lat (1998-2002) towarzyszył mu również konkurs.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: 35. Jesień z Bluesem

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1385 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39