36 podlaskich dróg przejdzie remont

2022.12.15 17:42
36 lokalnych dróg w województwie podlaskim przejdzie remont bądź przebudowę. Gminy i powiaty otrzymały na te inwestycje blisko 85 mln zł.
36 podlaskich dróg przejdzie remont
Fot: Michał Kardasz

Województwo podlaskie w ostatnim czasie ma same dobre wiadomości dla kierowców. Jest decyzja o budowie ekspresowej S8 w klasie 2x2 z Białegostoku do Raczek i dróg wojewódzkich, w tym Wysokie Mazowieckie - Łapy z przejściem przez Łapy. Teraz będą realizowane inwestycje sfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Widać, że dużo będzie się działo w roku 2023 - ocenia marszałek województwa Artur Kosicki.

Artur Kosicki i wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz podpisali umowy przyznające dofinansowanie podlaskim samorządom na inwestycje na drogach gminnych i powiatowych.

- Łączna liczba samorządów, które otrzymają dotacje to 36, a kwota to ponad 80 mln zł. Da się dzięki temu zrobić ponad 70 km dróg - podlicza Łukaszewicz.

Dotacje na inwestycje drogowe trafiły do gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, ale też do powiatów, m.in. siemiatyckiego.

- Powiat siemiatycki pozyskał prawie 5 mln zł za co wybuduje 5200 m drogi. To jest ważna dla nas droga, łącząca inną drogę powiatową z drogą wojewódzką 690. Dzięki niej stworzy się objazd do Drohiczyna, jednego z dwóch miast w powiecie siemiatyckim, z czego się bardzo cieszymy - mówi Marek Bobel, starosta powiatu siemiatyckiego.

To, jak dużą częścią samorządowych wydatków stanowią te na drogi oraz jak ich budowa jest ciągle ważna, podkreślają wszyscy.

- Nie ma możliwości rozwoju kapitału społecznego bez dostępności komunikacyjnej, bo w momencie, gdy ludzie grzęzną samochodem osobowym w błocie, w momencie, kiedy śmieciarka nie jest w stanie dojechać do gospodarstwa domowego, nie ma mowy o rozwoju kapitału ludzkiego - podkreśla wójt gminy Boćki Dorota Kędra-Ptaszyńska, która na przebudowę drogi Jakubowskie – Skalimowo otrzymała 5 mln zł.

- W naszych budżetach budowa dróg to jest duża i ważna pozycja. Drogi zawsze możemy budować, modernizować, to jest temat niekończący się - o drogowej studni bez dna mówi burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.

Bogucka w swojej gminie ma zamiar przebudować dwa odcinki dróg, m.in. prowadzącą do nowo budowanego budynku komunalnego.

Dotację sięgającą 5 mln zł, oprócz wspomnianego powiatu siemiatyckiego i gminy Boćki otrzymała też gmina Drohiczyn. Najniższe dotacje, poniżej 1 mln zł, trafiły do gmin Kolno i Perejlewo.

Przyznane właśnie przez Urząd Marszałkowski dotacje to już ostatnie rozdanie środków z Programu Obszarów Wiejskich w tej perspektywie finansowej UE.


***

Dotowane inwestycje: ul. Szkolna w Nurcu – Stacji, Kroszówka - Kroszewo-Pruska, drogi w gminie Drohiczyn, drógi we wsi Niksowizna, Jakubowskie – Skalimowo, drogi we wsi Pulsze, Krasnopol – Pawłówka, Goniądz – Downary, drogi w Wąsoszu, droga od drogi wojewódzkiej nr 690 do Grodziska, Woźnawieś – Kuligi; Eliaszuki - Lewkowo Nowe; Kurianka – Starożyńce – Bartniki; Bieniasze – Zalesie; droga w Mielnikach; Potoczyzna - Guzy; Truski - Olszewo; drogi we wsiach Czuprynowo i Parczowce; Krypno Wielkie - Stare Bajki; Karpowicze – Karpiniec; Leśniki; Klichy - Burchaty - Burchaty Kolonia; droga w Szostakach, droga do wsi Sojczynek; Łapy – Dębowina; ul. Kraska w Drozdowie; droga we wsi Wyszonki - Nagórki wraz z budową mostu przez rzekę Nurzec; drogi na terenie Czeremchy; drogi w Anusinie; drogi w Kozińcach i Chrabołach; drogi w Święcku Wielkim, drogi w Czyżewie, drogi w Barszczówce; ul. Północna i Zagórna w Jurowcach.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1707 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39