4.48 Psychosis. Studium bólu istnienia w Teatrze TrzyRzecze

2011.10.14 00:00
Przejmująca sztuka Sarah Kane, dramat niezwykle wrażliwej osoby chorej na depresje na scenie Teatru TrzyRzecze. Spektakl "4.48 Psychosis" w reżyserii Łukasza Molskiego, zagrany przez Agnieszkę Maracewicz, do muzyki na żywo zespołu Pokrak, można przeżyć w dniach 15 i 16 października.
4.48 Psychosis. Studium bólu istnienia w Teatrze TrzyRzecze
Fot: materiały organizatora

20 grudnia 1999 roku na oddziale psychiatrycznym londyńskiego szpitala King's College nad ranem znaleziono pacjentkę, która odebrała sobie życie wieszając się w łazience na sznurowadłach wyciągniętych z własnych butów.

Samobójczynią była Sarah Kane, 28-letnia dramatopisarka, przyjęta na oddział 2 dni z wcześniej. Rozpoznanie: depresja. Dramat jest często uznawany za list pożegnalny pisarki, chociaż jej bliscy jednoznacznie uznają to za uproszczenie odbierające sztuce wartości literackie. Co prawda przywołuje stany emocjonalne osoby dotkniętej "patologicznym smutkiem" i wykorzystuje liczne wątki autobiograficzne dramatopisarki, ale przede wszystkim to sceniczny poemat napisany przez osobę zbyt kruchą, by unieść własną wrażliwość.

Sceniczna kariera Sary Kane trwała zaledwie kilka lat, pozostawiła po sobie 5 dramatów, którymi zmieniła oblicze współczesnego teatru. W jej sztukach roi się od dosłownych wyobrażeń gwałtów, okaleczeń, amputacji i kastracji. A jednak okazują się przejmującym wołaniem o miłość w świecie, który na takie uczucia zdaje się nie znajdować miejsca. Jak mówiła sama autorka "Czasem musimy zejść do piekła w wyobraźni, aby nie trafić tam w rzeczywistości."

Aktorce Agnieszce Macerewicz i zespołowi Pokrak, kierowanym przez reżysera Łukasza Molskiego udało się stworzyć mocną, głęboką sztukę, która przybliża, a nawet pozwala poczuć mroczny, pozbawiony nadziei stan przyszłej samobójczyni. Rzecz dla osób wrażliwych i zdrowych psychicznie.

Spektakl "4.48 Psychosis" będzie grany w dniach 15 i 16 października o godz. 19. Rezerwacja biletów przez stronę: http://www.trzyrzecze.pl

MAG

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39