400 tys. zł na projekty UwB. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

2022.10.17 14:55
Uniwersytet w Białymstoku zrealizuje 3 projekty o łącznej wartości 400 tys. zł. Dofinansowanie przyznano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".
400 tys. zł na projekty UwB. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Fot: Ł. Nowicki/UwB

W ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" przyznano dofinansowanie na trzy inicjatywy UwB. Dwa projekty zostały zakwalifikowane w module "Popularyzacja nauki i promocja sportu". Pierwszy z nich pt. "Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy: nowe technologie w ochronie bioróżnorodności" jest projektem, który zainicjował Wydział Biologii UwB. Jego celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży w różnym wieku pojęcia bioróżnorodności, a także nowoczesnych technologii nakierowanych na badania i ochronę bioróżnorodności.

- Już od lutego 2023 r. zaprosimy młodych ludzi na wykłady i warsztaty, które poprowadzą nauczyciele akademiccy oraz doktoranci z Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz z Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnicy Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego będą pracować w trzech grupach wiekowych: klasy I-III szkół podstawowych wraz z opiekunami, klasy V-VIII, a także klasy I-IV szkół ponadpodstawowych – zapowiada dr hab. Ada Wróblewska prof. UwB, koordynator projektu.

W latach 2023 i 2024 mają zostać zrealizowane trzy edycje zajęć. Udział w nich wezmą dzieci i młodzież z czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. W wykładach i warsztatach w sumie weźmie udział 216 osób. Spotkania zostaną nagrane i udostępnione w mediach społecznościowych. Ministerstwo przyznało na ten cel 320 870 zł.

Dofinansowanie przyznano też projektowi "Co ja tu robię", który zakłada stworzenie filmowej bazy ekspertów naukowych UwB.

- Chcemy przygotować 40 krótkich filmów prezentujących naszych badaczy i ich pracę. Instytucje działające w różnych obszarach, np. media, przedsiębiorstwa, samorządy i organy administracji, często poszukują ekspertów do współpracy w charakterze prelegenta, komentatora, do przeprowadzenia badań na zlecenie czy opracowania ekspertyz. Jestem przekonana, że taka baza znakomicie im to ułatwi – wyjaśnia rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, pomysłodawczyni projektu. - Bohaterami filmów będą naukowcy reprezentujący różne dyscypliny naukowe, zatrudnieni w różnych jednostkach uczelni (wydziałach, instytutach, jednostkach ogólnouczelnianych). Dzięki temu pokażemy różnorodność obszarów, w ramach których prowadzona jest u nas działalność naukowa, ale także np. możliwości naszej aparatury badawczej.

Taka baza będzie dostępna na stronie uczelni, w przyszłości jest też możliwość jej rozbudowania. Resort przyznał na ten cel 53 570 zł.

UwB przyznał także dofinansowanie w module: Wsparcie dla bibliotek naukowych. Na projekt pod nazwą "Cyfrowe kolekcje Biblioteki Uniwersyteckiej - zbiory kartograficzne" uczelnia otrzyma 31 982 zł. Celem tej inicjatywy jest udostępnienie online większości zbiorów kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej.

- Są to przede wszystkim mapy ogólnogeograficzne, topograficzne i wojskowe, a także plany miast czy regionów. W dużej mierze pochodzą one z XIX i początku XX w., nie brakuje także dokumentów z XVI-XVIII w., w tym obiektów unikatowych. Przeznaczone do udostępnienia dokumenty kartograficzne dotyczą przede wszystkim terenów Polski północno-wschodniej oraz terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego (dziś obszarów Litwy, Białorusi i Ukrainy) – informuje Wiesław Wróbel z Biblioteki Uniwersyteckiej, koordynator prac projektowych.

Skany, które zostaną wykonane będą dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej. Każdy skan zostanie też dokładnie opisany.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

939 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39