42. Pielgrzymka Różanostocka. Pątnicy pójdą inną trasą

2023.06.22 12:27
W dniach 23-25 czerwca odbędzie się 42. Piesza Pielgrzymka Różanostocka do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Pątnicy wyruszą ze Świętej Wody.
42. Pielgrzymka Różanostocka. Pątnicy pójdą inną trasą
Fot: Kamil Ciulkin

Po licznych rozmowach i konsultacjach, podjęto ważną decyzję o powrocie do najbardziej znanej trasy pielgrzymki, jednak z pewnymi lekkimi modyfikacjami. Pielgrzymka Różanostocka przejdzie w tym roku przez Czarną Białostocką i Majewo. Powrót do znanej trasy niesie ze sobą także pewne korzyści praktyczne. Parafie w Czarnej Białostockiej i Majewie będą miały okazję gościć pielgrzymów na noclegu, zapewniając im niezbędne wsparcie i duchową opiekę.

Pielgrzymi z Białegostoku wyruszają 23 czerwca ze Świętej Wody o godz. 14.00. Pierwszego dnia przejdą 13 km, a nocować będą w Czarnej Białostockiej. W sobotę pobudka będzie o godz. 6.30, a po śniadaniu i modlitwach pielgrzymi wyruszą do miejscowości Rozedranka Stara (przejdą 11 km). Po godzinnym odpoczynku wyruszą do miejscowości Lebiedzin (4 km), a później, po przejściu kolejnych 4 km dojdą do Kładziewa, gdzie spotkają z pielgrzymami z Sokółki, Szudziałowa oraz Krynek. Stamtąd pójdą 5 km do Majewa, gdzie o godz. 20.00 odbędzie się msza św. koncelebrowana z udziałem neoprezbiterów.

W niedzielę rano pątnicy wyjdą z Majewa do miejscowości Różanystok pokonując łącznie 18 km. Będą mieli odpoczynki w Reszkowcach i Nierośnie. Piesza pielgrzymka zakończy się uroczystą eucharystią o godz. 17.00 pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Metropolity Białostockiego Józefa Guzdka.

"Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, jednak w sposób szczególny młodzież pragnącą podziękować Chrystusowi i Jego Matce za kończący się kolejny rok katechetyczny, szkolny i akademicki. Zapisy online na stronie www.rozanostocka.archibial.pl oraz parafiach m.in. NSM Dojlidy, NMP Królowej Rodzin, Biuro BSNE" - przekazali organizatorzy.

Pierwsza Piesza Pielgrzymka Różanostocka, która odbyła się w 1981 r., miała szczególne znaczenie ze względu na uroczystości koronacyjne Obrazu Matki Bożej Różanostockiej - Wspomożycielki. Wtedy nosiła nazwę "Młodzieżowej Pieszej Pielgrzymki do Różanegostoku". Organizację tego wydarzenia powierzono duszpasterzom akademickim oraz młodzieży akademickiej.

Pątnicy pierwszej pielgrzymki wyruszyli z kilku parafii Archidiecezji, takich jak Białostocka Fara, Wasilków, Czarna Białostocka, Goniądz i Sokółka. W trakcie pielgrzymki dwie parafie - Czarna Białostocka i Majewo - otworzyły swoje drzwi, aby przyjąć pielgrzymów na nocleg. Warto zaznaczyć, że wśród uczestników pielgrzymki dominowała młodzież.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1046 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39