500 plus po kwartale. Pieniądze otrzymały m.in. rodziny z 9 dzieci

2016.06.28 16:04
81 tys. złożonych wniosków w regionie, wypłata ok. 118 mln zł oraz likwidacja dodatkowych punktów przyjmowania dokumentów – tak m.in. wygląda realizacja programu 500 plus w województwie podlaskim oraz w Białymstoku po 3 miesiącach funkcjonowania.
500 plus po kwartale. Pieniądze otrzymały m.in. rodziny z 9 dzieci
Fot: Dorota Mariańska

Lada moment miną 3 miesiące od rozpoczęcia funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. W Podlaskiem dokonano podsumowań.

Garść danych

W naszym województwie złożono prawie 81 tys. wniosków. Wydano 66 tys. decyzji, co oznacza 81% realizacji złożonych wniosków. Wypłacono ponad 230 tys. świadczeń. Do podlaskich rodzin trafiło ok. 118 mln zł.

- Program w województwie podlaskim przebiega płynnie, harmonijnie, nie było jakiś bardzo istotnych przeszkód, które uniemożliwiały wdrożenie, jak też późniejszą realizację programu. Na koniec maja była przeprowadzana ocena realizacji programu. Jako kryterium przyjęto na tym etapie procent wypłaconych świadczeń w stosunku do wydanych decyzji i wtedy u nas poziom kształtował się nieco powyżej 70% tego wskaźnika, to dawało nam w skali kraju jedną z czołowych pozycji. Zajęliśmy 4. miejsce – mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Najwyższy wskaźnik (97-99%) wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków odnotowano w gminach wiejskich takich jak Grabowo, Jaświły, Nowinka, Puńsk, Sztabin, Zbójna oraz w gminach miejsko-wiejskich: Czyżew, Drohiczyn, Jedwabne oraz Stawiski.

W gminach wiejskich aż 94% wniosków było składanych w wersji papierowej. W dużych miastach zaś ponad 20% wniosków wpłynęło elektronicznie.

Biorąc pod uwagę pieczę zastępczą w kontekście 500 plus, w Podlaskiem złożono 980 wniosków. Najwięcej takich podań pojawiło się w powiecie białostockim, suwalskim oraz augustowskim.

Natomiast w ramach infolinii 500 plus do 15 czerwca zanotowano ponad 2800 połączeń. Ponadto bus 500 plus odwiedził 118 gmin w całym województwie.

Warto wiedzieć, że urzędnicy mają 3 miesiące na wydanie decyzji w sprawie każdego wniosku, który zostanie bądź został złożony przed 1 lipca.

- Oczywiście są też sprawy bardziej skomplikowane, wymagające uzupełnienia wniosków i być może ten termin ulega przedłużeniu. Nie ma czegoś takiego jak odrzucanie wniosków z powodów formalnych. Każdy wniosek musi być rozpatrzony. Musi być wydana decyzja, negatywna bądź pozytywna. Częstym błędem jest to, że rodzice, ubiegając się o pieniądze na drugie dziecko, zapominają zawrzeć w dokumencie informacje o pierwszym dziecku - wyjaśnia Andrzej Kozłowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

500 plus w Białymstoku

Od 2 lipca przestaną działać dodatkowe punkty, w których można było zostawiać dokumenty. Już za kilka dni wnioski będą przyjmowane wyłącznie przy ul. Klepackiej. Miasto twierdzi, że większość uprawnionych do pobierania dodatku złożyła wnioski, więc dodatkowe punkty nie są już potrzebne.

Oznacza to, że nie będzie można już złożyć wniosków w budynkach Urzędu Miejskiego – w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5, Departamencie Spraw Społecznych przy ul. Bema 60/1 oraz w Kancelarii Ogólnej przy ul. Słonimskiej 1. Taka możliwość istnieje tylko do 1 lipca włącznie.

Urzędnicy przypominają również, że złożony do 1 lipca dodatek zostanie wypłacony z wyrównaniem od kwietnia. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od tego miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

W Białymstoku już blisko 17 tys. rodzin złożyło podanie o przyznanie świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Do 15 czerwca białostockim rodzinom urzędnicy wypłacili 22 883 629 zł. Rekordową kwotę otrzymała rodzina z 9 dzieci. Druga tak liczna rodzina, której wypłacono pieniądze, mieszka w Suwałkach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1211 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39