52 spektakle w 5 dni. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

2018.06.12 14:38
Cenisz lalki? Lubisz teatr? Chcesz pokazać ten świat swojemu dziecku? To świetnie, bo lada moment ruszy Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Łącznie organizatorzy zaproponują 52 spektakle w wykonaniu aktorów z 9 krajów.
52 spektakle w 5 dni. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich
Fot: Białostocki Teatr Lalek
"Karmelek" to jeden ze spektakli, który pokazywany będzie w ramach festiwalu

Festiwal wychodzi poza Białystok

Przed nami 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich. Grupy szkolne i profesjonalne pokażą w ciągu 5 dni 52 spektakle. Przyjadą przedstawiciele z takich krajów jak Litwa, Łotwa, Rosja, Ukraina, Czechy, Słowacja, Niemcy oraz Węgry. Nie zabraknie także polskich akcentów.

- To kolejna możliwość spotkania z młodymi ludźmi i kolejna możliwość konfrontacji z teatrami profesjonalnymi. Ten pomost pomiędzy młodymi a doświadczonymi jest dla nas od już 4. edycji szalenie istotny. To daje nam z jednej strony szansę na pełniejsze spotkanie, a z drugiej na ciekawszą ofertę dla publiczności miasta i regionu – mówi prof. Wiesław Czołpiński, dyrektor festiwalu. - Przyświeca nam hasło "LALKANIELALKA". Lalka to rożne możliwości. To właściwie nieograniczone możliwości. Każdy może tę lalkę odnaleźć dla siebie w swoim bliskim i dalszym otoczeniu. Wszystko może być lalką – dodaje.

Po raz pierwszy wydarzenie będzie organizowane nie tylko w Białymstoku, ale też w Supraślu, Łomży i Suwałkach.

- W Białymstoku teatr lalek, lalkarstwo jest mainstreamem, natomiast w Polsce jest to off. Ja staram się takie propozycje offowe proponować, by ta kultura stanowiła jakąś inspirację. I kiedy Akademia Teatralna zwróciła się z taką propozycją od razu na nią odpowiedziałem – podkreśla Krzysztof Zemło, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Jestem zadowolony, mam nadzieję, że to pierwszy krok w naszej współpracy i że będzie fajnie. Uważam, że kultura współczesna w większej mierze jest to kultura jarmarku i my musimy się starać, żeby ją wzbogacić – dopowiada.

Co zaplanowano?

Publiczność obejrzy zarówno formy dłuższe, jak i krótsze. Przedstawienia będą trwały od 30 do 90 minut. Wśród nich zainteresowani znajdą propozycje dla dorosłych, dzieci i młodzieży (w tym polskie premiery zagranicznych spektakli). Pełny program z rozpiską poszczególnych przedstawień można znaleźć na w naszym kalendarzu imprez - IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Na spektakle w wykonaniu studentów wstęp jest wolny. Inaczej sprawa wygląda w przypadku profesjonalistów.

- Jeżeli chodzi o spektakle w ramach nurtu profesjonalnego, białostoczanie mogą otrzymać bezpłatne wejściówki, które można odebrać bezpośrednio w kasie teatru 14 czerwca o godzinie 15.30. Nie robimy w tym roku rezerwacji telefonicznej, nie robimy rezerwacji mailowej. Tylko i wyłącznie w kasie teatru będzie można przyjść i odebrać wejściówki. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety dla 2 osób na 2 spektakle, czyli maksymalnie 4 bilety – wyjaśnia Julita Stepaniuk z Białostockiego Teatru Lalek.

Festiwal zacznie się 19 czerwca zakończy zaś 23 czerwca. Poza propozycjami teatralnymi przygotowano także wydarzenia towarzyszące m.in. 3 wystawy oraz iluminację na budynku Akademii Teatralnej.

Portal miejski BiałystokOnline patronuje imprezie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1267 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39