60-lecie Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży

2011.09.12 00:00
Zespół Szkół Leśnych im Leśników Polskich w Białowieży jest jedną 11 szkół leśnych w Polsce. W sobotę, 10 września placówka obchodziła 60-lecie istnienia.
60-lecie  Zespołu Szkół Leśnych w  Białowieży
Fot: bialystok.lasy.gov.pl

Przez sześćdziesiąt lat istnienia szkoły, ukończyło ją blisko 5600 absolwentów, z których prawie 4000 uzyskało dyplom technika leśnika

Absolwenci szkoły leśnej w Białowieży znajdują zatrudnienie przeważnie w nadleśnictwach i parkach narodowych Podlasia. Ale są również i tacy którzy pracują na przykład w Borach Tucholskich, Puszczy Goleniowskiej, w Bieszczadach, czy na Mazowszu i w innych regionach Polski.

Dla wielu absolwentów 4 letnie (poprzednio 5 letnie) zajęcia (w tym praktyczne, w lesie) w szkole w Białowieży są początkiem nauki, którą kontynuują na Wydziałach Leśnych, przede wszystkim, SGGW w Warszawie i na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Do szkoły uczęszczają również dziewczęta. Na przestrzeni 60 lat przyszłe leśniczki stanowiły ok. 18% wszystkich absolwentów szkoły. Obecnie zawód leśnika wybiera - zapisując się do Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży - młodzież pochodząca z Województwa Podlaskiego (przeważnie z okolic  Suwałk i Augustowa), także z Mazowieckiego (Ostrołęka, Wyszków, Warszawa), Warmińsko-Mazurskiego (np. Gołdap, Iława, Pasłęk, Węgorzewo, Braniewo, Szczytno), Lubelskiego (Biała Podlaska, Lubartów). Pojedyncze osoby są na przykład z Podkarpacia z okolic Przemyśla

Uroczystości obchodów 60-lecia istnienia Technikum Leśnego w Białowieży uświetniła, między innymi, Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi, która specjalnie na tę okoliczność przyjechała do Białowieży. Orkiestra przemaszerowała główną ulicą Białowieży od bramy Parku Pałacowego do Technikum Leśnego.

MAG

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39