7,5 mln zł dla szpitala w Choroszczy i 2 mln na modernizację "dojazdówek"

2022.05.19 15:00
W czwartek (19.05) podczas posiedzenia, zarząd województwa przyznał 7,5 mln zł dla szpitala w Choroszczy i 2 mln zł na remonty dróg dojazdowych do pól uprawnych.
7,5 mln zł dla szpitala w Choroszczy i 2 mln na modernizację "dojazdówek"
Fot: UMWP

Podczas czwartkowego posiedzenia zarządu województwa zadecydowano o przyznaniu 7,5 mln zł na budowę kuchni centralnej i dróg wewnętrznych na terenie szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.

– Cały czas wspieramy nasze jednostki ochrony zdrowia. Chcemy, aby były dobrze wyposażone i zapewniały komfort zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom – zaznaczył Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za zdrowie.

540 tys. zł dotacji zostanie przeznaczonych na modernizację systemu wjazdowego, budowę nowej portierni oraz dróg wewnętrznych. Pozostała kwota, prawie 6,9 mln zł będzie wydana na kolejny etap budowy kuchni centralnej. W ubiegłym roku placówka również otrzymała wsparcie z budżetu w wys. 1,96 mln zł na ten cel. Ponadto uzyskała pomoc ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Cała inwestycja rozpoczęła się już w ubiegłym roku. Polega ona na przebudowie i rozbudowie budynku szpitalnego nr 48, wybudowanego w latach 50. XX w (niegdyś mieścił się tam magazyn techniczno-odzieżowy) na centralną kuchnię. Jej powstanie znacznie ułatwi pracę w szpitalu i pozwoli na doskonalenie żywienia pacjentów, co jest ważną częścią procesu leczniczego.

2 mln zł na remont dróg

Ponad 2 mln zł trafi do 19 podlaskich gmin na remont dróg dojazdowych do pól uprawnych. Dzięki tej dotacji zostanie zmodernizowanych prawie 20 km tzw. "dojazdówek".

– Drogi są już rozjeżdżone, a opady deszczu oraz spływ wód opadowych w czasie wiosennych roztopów utrudniają dojazd do pól. Porządne „dojazdówki” zapewnią wygodniejszy dostęp do użytków rolnych, a tym samym poprawi się jakość warunków pracy na roli. Musimy pamiętać, że rolnicy używają coraz lepszego, wymagającego dobrych dróg, sprzętu rolniczego – mówiła członek zarządu Wiesława Burnos.

Zdecydowano się zwiększyć dotację zaplanowaną w budżecie województwa z 1,8 mln zł na 2 mln zł.

– Wykonanie robót drogowych związanych z modernizacją dróg jest inwestycją o wysokich nakładach finansowych, które znacząco obciążają budżety poszczególnych gmin. Dlatego takie dodatkowe wsparcie jest potrzebne – zaznaczyła Wiesława Burnos. 

Otrzymane pieniądze pomogą sfinansować m.in. poszerzanie "dojazdówek", wymianę nawierzchni, przebudowę przepustów i rowów.

Najwięcej, bo niemalże 3 km dróg będzie wyremontowanych w gminie Klukowo. Z kolei w gminie Czyżew modernizację przejdzie prawie 2 km "dojazdówek", a w gminie Wizna – 1,5 km.

Wnioski o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych co roku składa się w urzędzie marszałkowskim od 1 stycznia do końca lutego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

565 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39