7 kandydatów Forum Mniejszości Podlasia. Przedstawili program wyborczy

2014.10.23 00:00
W zbliżających się wyborach samorządowych Forum Mniejszości Podlasia wystawia z list Platformy Obywatelskiej siedmiu kandydatów. W czwartek zaprezentowali oni swój program wyborczy.
7 kandydatów Forum Mniejszości Podlasia. Przedstawili program wyborczy
Fot: ESD
Działacze Forum Mniejszości Podlasia przedstawili swój program wyborczy

Przede wszystkim młodzież

- Nie jesteśmy partią polityczną. To forum federacji cerkiewnych - podkreśla Jarosław Werdoni, przewodniczący Forum Mniejszości Podlasia.

Działająca od 2002 r. grupa będzie zabiegać o miejsca w różnych szczeblach samorządu.

Hasło przewodnie kampanii Forum Mniejszości Podlasia to "Młodzież jest naszą przyszłością". Jak tłumaczy Werdoni, działaczom zależy na bardzo dobrym wykształceniu młodych ludzi i stąd proponują m.in. zapewnienie wsparcia finansowego dla najzdolniejszych uczniów i studentów. Trzeba też zrobić wszystko, by młodzi chcieli tu wracać. Z edukacją wiąże się też promocja szkolnictwa zawodowego, które gwarantuje miejsca pracy.

Przewodniczący FMP podkreślił, że w programie znalazły się również zapisy o pielęgnowaniu wartości w duchu chrześcijańskim i kultywowanie pamięci historycznej.

- Będziemy dbać o równomierny rozwój województwa - zapewnia też Werdoni.

"Dwójki" na listach do Rady Miasta

Forum Mniejszości Podlasia w listopadowych wyborach wystawi w sumie siedmiu kandydatów. Pięciu startuje do białostockiej Rady Miasta, czterech z nich to już znani białostoccy radni: Adam Musiuk, Marek Masalski, Stefan Nikiciuk i Sławomir Nazaruk. Wystawiony w okręgu nr 1 Jan Kochanowicz stara się o mandat radnego po raz pierwszy. Wszyscy działacze startują z list Platformy Obywatelskiej, z którą mają porozumienie od 2008 r. Przypisano im stały numer we wszystkich okręgach - "dwójkę".

- Działalność społeczna i edukacyjna to sfery dla mnie najważniejsze - mówi Marek Masalski, który jest dyrektorem Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos.

Sławomir Nazaruk, oprócz "stabilnej, przyjaznej i dofinansowanej oświaty", ma walczyć o 2% budżetu na kulturę. Liczy, że wielokulturowość będzie ciągle promowana jako mocna strona miasta.

Jan Kochanowicz (lekarz i pracownik UMB) podkreślał z kolei działania na rzecz zatrzymania w regionie młodych ludzi.

Kandydaci na radnych miejskich mówią, że planują, tak jak do tej pory, mieć swoje koło w ramach klubu Platformy Obywatelskiej.

Kandydaci do sejmiku i rady powiatu

Forum Mniejszości Podlasia wystawia również kandydatów do rady powiatu białostockiego. Z okręgu nr 1 obejmującego gminy Michałowo, Gródek i Supraśl startuje Eugeniusz Siemieniuk, wieloletni wójt Gródka. Z kolei do sejmiku województwa FMP chciałoby wprowadzić z okręgu nr 1 obejmującego Białystok pedagoga Lucję Nimierowicz.

Kandydaci ci startują również z list PO, z 4. miejsca do rady powiatu i z 5. do sejmiku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1401 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39