72. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRR

2012.02.10 00:00
Po raz kolejny, śladem dwóch poprzednich lat, Fundacja Kresy-Syberia realizuje w okolicach i w dniu 10 lutego kampanię edukacyjną "Pamiętajmy o Sybirakach.
72. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRR
Fot: Fundacja "Kresy - Syberia"

10 lutego 1940 r. na zajętych przez Armię Czerwoną wschodnich terenach Rzeczypospolitej zorganizowano pierwszą masową deportację w głąb ZSRR. Z około 140 tys. deportowanych Polacy stanowili w 70%, pozostałe 30% to ludność białoruska i ukraińska. Wywożono przede wszystkim osadników wojskowych, średnich i niższych urzędników państwowych, służbę leśną oraz pracowników PKP.

W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu.

Fundacja "Kresy - Syberia" poprzez kampanię edukacyjną "10 luty 1940 - pamiętajmy o Sybirakach" chce przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. W tym roku skupiła się na ukazaniu tragedii deportowanej ludności polskiej widzianej z perspektywy dziecka. Obszerne fragmenty jej wystawy multimedialnej można zobaczyć na stronie www.10luty1940.pl.

W działania Fundacji "Kresy - Syberia" włączyło się także białostockie Muzeum Wojska. Przeczytaj:
"Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani". Otwarcie nowej wystawy

E.S.

1463 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39