75. rocznica zbrodni katyńskiej. Oficjalne uroczystości oraz wystawy, spotkania i Marsz Cieni

2015.04.12 00:00
Rozpoczynają się obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. W Białymstoku, oprócz oficjalnych uroczystości, przygotowano wystawy, otwarte wykłady oraz przeglądy. Organizują je IPN, stowarzyszenia, samorządy i inne instytucje.
75. rocznica zbrodni katyńskiej. Oficjalne uroczystości oraz wystawy, spotkania i Marsz Cieni
Fot: Michał Kardasz
Pod pomnikiem katyńskim odbędą się uroczystości miejskie

W niedzielę (12.04) w bazylice pw. NMP odbyła się msza św. w intencji pomordowanych w Katyniu. Oficjalne uroczystości odbędą się w poniedziałek (13.04). O godz. 12.00 władze miasta w asyście pocztów sztandarowych złożą kwiaty pod pomnikiem katyńskim w Parku Zwierzynieckim.

Na skwerze przy pomniku już można oglądać wystawę plenerową IPN "Zbrodnia Katyńska". Będzie ona dostępna do końca kwietnia. Do 26 kwietnia potrwa zaś czasowa ekspozycja w Muzeum Wojska. Zobaczymy tam eksponaty wydobyte w lesie katyńskim - elementy mundurów, oporządzenia, wiele odznaczeń i drobnych przedmiotów osobistych oraz trzy nieśmiertelniki, spośród których dwa są w stanie umożliwiającym identyfikację nazwisk (więcej: Zbrodnia katyńska – 75 lat pamięci).

Także na poniedziałek zaplanowano przegląd filmowy "Echa Katynia". Początek o godz. 17.00 w kinie Ton. Z kolei w środę Przystanek Historia IPN zaprasza na otwarte spotkanie "Zbrodnia Katyńska – kulisy śledztwa". Poprowadzi je prokurator Stefan Śnieżko.

Sobota to punkt kulminacyjny obchodów – Podlaski Marsz Cieni. Pochód przejdzie przez Rynek Kościuszki, ul. Lipową, Krakowską i Skłodowskiej-Curie na plac Katyński.

Szczegółowy program: Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – Białystok

Rocznicowe uroczystości, objęte honorowym patronatem wojewody podlaskiego, odbędą się również w Knyszynie. 16 kwietnia (czwartek) o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących zostanie otwarta wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej, po niej przygotowano pokaz filmu i prelekcję. 26 kwietnia (niedziela) na godz. 12.30 planowane jest odsłonięcie pomnika poświęconego knyszyńskim ofiarom zbrodni katyńskiej oraz żołnierzom wyklętym i zasadzenie dębów.

13 kwietnia 1940 r. zamordowano w Katyniu co najmniej 21 768 obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji ofiar, zabijanych strzałami w tył głowy, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Tego samego dnia rozpoczęła się II masowa deportacja obywateli RP na Sybir. Około 80% wywiezionych to kobiety i dzieci z rodzin żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej i oficerów pomordowanych w Katyniu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

990 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39