79. rocznica Powstania Warszawskiego. Oto jak przebiegła w Białymstoku

2023.08.02 11:02
We wtorek (1.08) odbyła się uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie miało miejsce przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku.
79. rocznica Powstania Warszawskiego. Oto jak przebiegła w Białymstoku
Fot: Paweł Krukowski/UMWP

Wydarzenie było nie tylko okazją do upamiętnienia wydarzeń Powstania Warszawskiego, ale także możliwością do oddania hołdu osobom, które wówczas walczyły. Stanowiło również moment refleksji nad wartościami, za które Polacy wtedy walczyli.

Młodzi ludzie podjęli wówczas decyzję, by walczyć z niemieckim okupantem o demokratyczną i wolną Polskę, a ich poświęcenie i odwaga powinny stanowić wzór do dziś. Warto podkreślić, że pamięć o tych wydarzeniach jest nadal ważna, zwłaszcza gdy coraz mniej jest bezpośrednich świadków tych tragicznych zdarzeń.

Uroczystość rozpoczęła się dźwiękami syren o godz. 17:00, czyli dokładnie o godzinie "W". Następnie wygłoszono przemówienia oraz została zmówiona modlitwa w intencji poległych Powstańców. Podczas ceremonii odczytano także Apel Poległych i oddano salwę honorową. Pod koniec złożono wieńce pod pomnikiem.

Uroczystość zgromadziła liczne osoby, w tym wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, zastępców wojewody oraz innych przedstawicieli władz, duchowieństwa i organizacji patriotycznych. Uczestnicy w ramach wydarzenia wspomnieli bohaterów zrywu niepodległościowego z naszego województwa, w tym śp. por. Mieczysława Wroczyńskiego z Zgrupowania "Chrobry II" i Batalionu "Lecha Żelaznego" oraz sanitariuszkę o pseudonimie "Jurka", czyli Irenę Molską.

Tego rodzaju uroczystości przypominają o ważnych momentach w historii naszego kraju i umożliwiają okazanie szacunku i wdzięczności dla tych, którzy walczyli o naszą niepodległość i suwerenność.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39